Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Hitler z vosku provokuje

Česko

Berlínská pobočka Madame Tussauds chce vystavovat figurínu nacistického vůdce

BERLÍN Plán berlínské pobočky světoznámého muzea voskových figurín Madame Tussauds zařadit mezi exponáty i figurínu nacistického diktátora Adolfa Hitlera vyvolal v Německu odmítavé reakce. Kritické hlasy poukazují na to, že vystavovat krvavého diktátora je nechutné a mohlo by jen přitahovat neonacisty. Muzeum, které má svou berlínskou odbočku otevřít příští měsíc, však argumentuje tím, že Hitler je součástí německých dějin a místo v muzeu dokončovaném poblíž Braniborské brány si proto zaslouží.

„Naše průzkumy ukazují, že lidé si ho tam přejí vidět, protože patří k historii Německa,“ říká mluvčí muzea Natalie Ruossová. Hitler by měl být zobrazen jako zlomený muž v temnotě svého bunkru, doprovodné panely by o diktátorovi náležitě informovaly, uvedla Ruossová. Ostatně figurína britského premiéra Winstona Churchilla má stát ve stejné místnosti. Také v původním muzeu Madame Tussauds v Londýně je Hitlerova figurína vystavována ve stejné sekci jako jiní významní předáci světa z minulosti i přítomnosti, včetně nynějšího amerického prezidenta George Bushe a popraveného iráckého diktátora Saddáma Husajna.

Odpůrci voskového Hitlera ale tvrdí, že tento muž, který strhl Německo do druhé světové války a nařídil vyhlazení evropských Židů, by neměl být ukazován stejným způsobem jako popové hvězdy, státníci a slavní fotbalisté. „Je to nechutné,“ říká Johannes Tuchel z Památníku německého odboje, který sdružuje německé odpůrce nacistického režimu. „Voskové muzeum je určeno k zábavě a rozptýlení. Není vhodné v něm mít Hitlerovu figurínu,“ dodává. Navíc je zde podle něj také nebezpečí, že by se mladí lidé pokoušeli s Hitlerem fotit.

Berlínský starosta Klaus Wowereit napsal muzeu dopis, v němž žádá více podrobností o tom, jak má být Hitlerova postava prezentována, a vyzval organizátory, aby k tématu přistupovali s nejvyšší citlivostí. Avšak Uwe Neumärker, šéf nadace spravující nedaleký Památník holokaustu, rovnou označuje vystavení Hitlera za nechutné. „Je to jen snaha co nejvíce šokovat a nalákat diváky,“ řekl deníku Berliner Zeitung. Mluvčí muzea Ruossová však ujišťuje, že návštěvníci se nebudou moci s Hitlerovou figurínou fotit, protože od nich bude oddělena sklem a bude pod kamerovým dohledem.

VNěmecku je nezákonné jakýmkoli způsobem glorifikovat Hitlera, nacismus či zlehčovat jejich zločiny. V posledních letech však je Hitlerovo téma v Německu pojednáváno s menší upjatostí, už jen s ohledem na to, že tato minulost je přes 60 let stará. První německý celovečerní film o Hitlerovi z roku 2004 Pád třetí říše zobrazuje Hitlera v jeho duševní a fyzické erozi v posledních dnech války a dává mu tak nepřímo určitý lidský rozměr. Loni uvedl Švýcar Dani Levy v Německu komedii o Hitlerovi, v níž narušil řadu dosavadních tabu.

Autor: