Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vláda odvolala hlavní hygieničku Gottvaldovou. Nahradí ji šéfka středočeské hygieny

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. foto:  Petr Topič, MAFRA

Vláda odvolá hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. Řízením úřadu místo ní pověří ředitelku středočeské hygienické stanice Jarmilu Rážovou. Informaci potvrdila mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová. Gottwaldovou ani Rážovou se zatím nepodařilo kontaktovat. Česko nyní čelí nárůstu počtu pacientů nakažených novým typem koronaviru, ve čtvrtek ráno bylo případů 94.
  12:46aktualizováno  20:20

V Česku je 94 pacientů s koronavirem, za den jich přibylo 31. Včetně dvou pracovnic finančního úřadu na Praze 10

„Paní ředitelka Rážová byla vládou pověřena výkonem funkce hlavní hygieničky. Na krajské hygieně bude jmenován zástupce v souladu se služebním zákonem,“ řekla mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová. Kdo Rážovou u krajských hygieniků nahradí, zatím není jasné.

„Havní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici,“ řekl Babiš. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jednomyslné.

O konci Gottvaldové ve funkci média spekulovala už před měsícem. Poslanci v únoru upravili podmínky vzdělání potřebného pro funkci hlavního hygienika, podle návrhu zákona bude muset mít lékařské vzdělání se specializací v oboru hygieny. Gottvaldová takové vzdělání nemá a požadavek na něj má za přežitek. Už tehdy řekla, že důvod k rezignaci kvůli úpravě zákona nevidí. Gottvaldová vystudovala na brněnské Masarykově univerzitě obor výživa člověka. Když Senát a prezident zákon potvrdí, svou funkci by měla opustit do roka.

Náměstek pro zdravotní péči Roman Prymula a náměstkyně ministra zdravotnictví a...
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula a hlavní hygienička Eva...

Hlavní hygieničkou a zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví je Gottvaldová od července 2016. Z místa hlavní hygieničky je Gottvaldovou možné nyní odvolat jen tehdy, pokud by se v kárném řízením prokázalo její vážné pochybení.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v únoru uvedl, že by Gottvaldová aktuálně odcházet neměla, i s ohledem na to, že se řeší okolnosti epidemie koronaviru v Číně. V Česku se první tři případy lidí nakažených novým typem koronaviru objevily 1. března. V Česku platí zákaz konání všech akcí, při nichž by se na jednom místě mohlo shromáždit více než 100 lidí. Do odvolání jsou také zavřeny základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy.

Autoři: ,

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...