Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Koncem týdne budou v Česku stovky nakažených koronavirem, roušky mohou být povinné pro všechny, říká Prymula

ExNáměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula hodnotí v rozhovoru pro DVTV počet nakažených koronavirem v Česku (ke středečnímu poledni 64 pacientů) jako „už poměrně velký“. Nově zavedená opatření jsou prý tvrdá, ale dle odhadu vytvořeného na základě informací z okolních zemí, jak se bude epidemie v blízké budoucnosti vyvíjet, jsou nezbytná.
  11:21

Náměstek odhaduje, že na konci tohoto týdne by mohl počet pacientů vystoupat do rozmezí 200-400 infikovaných. Na tento nárůst nebudou mít v úterý zavedená mimořádná opatření žádný vliv, jejich funkčnost se projeví až další týden. Dále Prymula připomíná, že Česko zavádělo některá opatření jako první země vůbec a ostatní státy nás posléze následovaly, jako například Rakousko se zavedením zákazu interiérových akcí nad 150 účastníků. Premiér Babiš již v úterý prohlásil, že naše opatření jsou vnímána jako jedna z nejpřísnějších v Evropské unii.

Jak operuje koronavirus. Plíce přestávají dodávat kyslík, organismus se rozpadá jako domino, popisují vědci

Prymula v rozhovoru pro DVTV dále připouští, že nakažených může být mnohem více, než uvádějí oficiální čísla. „V každém systému u každé choroby jsou onemocnění, která jsou inaparentní - nejsou zřejmá.“ Nakažení tak o své infekci nemusí vůbec vědět, jejich imunita správně zareaguje a oni si vytvoří imunitu. Nebezpečnost takových případů dle Prymuly tkví v tom, že v určité fázi budou pacienti infekční a nikdo o nich neví.

Česko zpočátku netestovalo tolik občanů jako okolní státy, spíše tipovalo rizikové skupiny obyvatel a snažilo se blokovat šíření, říká Prymula. Prvotní kapacita všech laboratoří byla prý mizivá - pouhých 100 vzorků. Nyní takové kapacity testů dosahuje jedna laboratoř, pohybujeme se tedy v řádu 1000 prověřovaných vzorků. Vláda zapojuje i 10 soukromých laboratoří, takže kapacita se ještě zdvojnásobí na 2000. Navíc Česká republika kupuje 100 tisíc „rychlých“ testů z Číny, u nichž je nákaza potvrzena či vyloučena do 29 minut.

Téměř všechny možnosti použity

Epidemiolog dále vysvětluje, že momentálně se nacházíme v situaci, která proběhla v hůře postižených zemích, jako je Itálie, Německo, Španělsko či Francie, před dvěma až třemi týdny. Pokud křivky nakažených nezačnou klesat, dalším krokem podle Prymuly může být nařízení přikazující povinné nošení roušek jak ve vnějších, tak ve vnitřních prostorách.

Školy budou podle Prymuly zavřené nejméně měsíc. Řeší se, jak zajistit výuku na dálku

„My (vláda) už nemáme připraveno mnoho dalších scénářů. Kdyby byl scénář opravdu černý, tak zazásobíme obyvatelstvo rouškami.“ Vláda má nyní prý bezpečně zajištěnou dodávku 10 milionů roušek. Ochranné pomůcky dorazí ve 2 dodávkách - první do 6 dnů a další zhruba o 10 dnů později.

Evropa by dle Prymuly měla přijít se společným koordinovaným řešením. „My si krásně uděláme nějaké opatření, které se povede, ale když ho nezavedou i ostatní země, tak stejně čelíme problému, že pokud neuzavřeme naše hranice, tak nám to sem obyvatelé ostatních zemí budou opět zanášet.“

Slabá místa vládních opatření

Už navíc nejde jen o Itálii. Dříve prý bezpečnostní rada uvažovala o uzavření hranice s Německem, ke kterému nakonec nedošlo, protože uzavření nikdy nemůže být totální a zcela neprodyšné. „Když zrušíme dopravu, tak paralyzujeme zemi,“ říká náměstek. Primární je dle něj zabezpečení obchodu, protože nejsme soběstační a každé zemi něco chybí, což se jasně ukazuje na nedostatku léků či roušek. Při vymýšlení opatření vláda brala v potaz, aby nebyl narušen chod ekonomiky. Po zhruba půl roce by stejně musely být hranice opět otevřeny, protože bychom „vykrváceli“, nehledě na virus, myslí si Prymula.

Česko eviduje největší nárůst případů za jeden den. Koronavirus byl potvrzen i u dítěte z pražské ZŠ

„Telefonní linky na hygieniky jsou nejslabším místem. Ten zájem je obrovský.“ Kromě velkého počtu cestovatelů vracejících se z Itálie prý volají i někteří lékaři. Systém je zkrátka přetížen, web ministerstva sociálních věcí a práce dokonce i spadl. Lidé chtějí vědět, kolik dostanou procent ze své mzdy, pokud půjdou do karantény, říká náměstek s tím, že při takto velkých opatřeních se prostě nedá vyhnout některým chybám.

Nemyslím si, že by virus vyhladil naši planetu, sděluje na závěr některá pozitiva. Kladně také hodnotí poznatek, že nebylo celosvětově v žádném případu prokázáno, že by se nákaza šířila z těhotné matky na její plod.

Autor: