Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Jak operuje koronavirus. Plíce přestávají dodávat kyslík, organismus se rozpadá jako domino, popisují vědci

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Doporučujeme
PRAHA - Nemoc COVID-19 způsobuje jen o trochu více než běžný kašel, pokud nákaza zůstane pouze v puse či v nose infikovaného. U většiny pacientů to tak skutečně je, vážnější situace ale nastává ve chvíli, kdy infekce zasáhne plíce. Obtíže s dýcháním se projeví u jednoho ze sedmi nakažených, uvedla agentura Bloomberg.
  10:00

Bojujeme o čas a nemocniční lůžka, vysvětlují vědci. V Itálii už dávají přednost těm s největší šancí na přežití

Změna z lehkých příznaků k vážným komplikacím nastává u 10-15 % pacientů. Z nich pak u 15-20 % (tedy celkově zhruba u 3 % všech pacientů) dochází ke kritickým stavům - k selhání dýchací soustavy a dalších, pro život nezbytných soustav orgánů. Dle reportu čínské mise Světové zdravotnické organizace (WHO) z minulého měsíce se také u těchto pacientů může dostavit septický šok, tedy vážný zdravotní stav, který navodí lidské tělo v reakci na infekci způsobenou mikroorganismem. Lidově se sepsi přezdívá otrava krve.

„Přechod k závažnějším komplikacím přitom může nastat velmi, velmi rychle,“ říká Bruce Aylward, jeden z vysoce postavených členů organizace WHO, který spoluvedl zmiňovanou misi, v níž byla přezkoumána data z 56 000 případů čínských pacientů nakažených koronavirem. Mezi ohroženější osoby patří lidé starší 60 let a také pacienti, kteří již trpí nějakými jinými zdravotními problémy (cukrovka, poruchy srdce a cév či zvýšený krevní tlak).

USA v naléhavém případě dodají do Česka lék proti koronaviru. Nově bude možné testovat až 600 vzorků denně

Nemoc COVID-19 se šíří formou kapénkové infekce. Nákaza u pacienta nejčastěji začne v nose, odtud napadne řasinkové epitelové buňky, které vystýlají dýchací cesty, sdělil Jeffery Taubenberger, který působí jako vedoucí sekce virových evolucí a patogenů na Národním institutu infekčních onemocnění a alergií, který sídlí v Bethesdě v americkém státě Marylandu. Pokud k průběhu nemoci dojde takto, jedná se většinou o slabší verzi choroby.

Když však nákaza pronikne dolů skrze průdušnici a průdušky až do plic a plicních sklípků, ve většině případů se dostaví vážnější průběh nemoci. To je dáno tím, že virus působí podobnou újmu jako pneumonie, což je ještě znásobeno vlastní reakcí imunitního systému těla na infekci.

Přijdete o jakoukoliv možnost odstranit nečistoty z plic

„Vaše tělo se snaží okamžitě napravit škodu způsobenou infekcí v plicích,“ říká Taubenberger. „Různé typy bílých krvinek, které pohlcují patogeny, reagují jako první. Pokud toto proběhne v pořádku, za pár dnů jste zbaven infekce. Pokud je ale nákaza příliš silná, imunitní systém začne ničit kromě patogenů i zdravé buňky. Dochází k poškození epitelu a také buněk, které vytvářejí ochranný sliz,“ dodává virolog.

Koncem týdne budou v Česku stovky nakažených koronavirem, roušky mohou být povinné pro všechny, říká Prymula

„Tím přijdete o jakoukoliv možnost odstranit nepatřičnosti ze spodní části dýchací soustavy,“ pokračuje Taubenberger. Vaše plíce jsou proto velmi zranitelné vůči sekundární bakteriální nákaze. Potenciálními zabijáky se mohou stát bakterie, které obvykle přebývají ve vaší puse či nose nebo také bakterie vyskytující se především v nemocnicích, které jsou odolné vůči antibiotikům.

Druhotná infekce je nebezpečná věc, protože může zabít vaše kardinálně důležité kmenové buňky dýchací soustavy, které umožňují vytvářet nové buňky. Bez nich zkrátka nemůžete opravovat svoje plíce. Poškozené plíce pak nedodávají dostatek kyslíku ostatním orgánům.

„Když vás přemáhá silná infekce, všechno se začne rozpadat jako domino,“ říká David Morens, další člen Národního institutu infekčních onemocnění a alergií. „Jde to s vámi stále z kopce a když překročíte určitý bod, již není návratu.“

Tento bod, ze kterého není návratu, zřejmě nastává dřív u starších osob, říká Stanley Perlman, profesor mikrobiologie a imunologie z Iowské univerzity.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!