11. června 2019 16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hledač kovů nalezl na Českolipsku skoro 100 kg munice z války. Hlavně střelivo pro kulomety

Kulomet MG-42 v muzeu v Münsteru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kulomet MG-42 v muzeu v Münsteru. | foto: Wikimedia/WerWil

Ralsko (Českolipsko) Hledač kovů nalezl v lese u Hradčan na Českolipsku bezmála 100 kilogramů pěchotní munice z druhé světové války. Šlo hlavně o střelivo pro kulomety. Na webu policie o tom informoval policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

„Nálezce místo označil a okamžitě vyrozuměl policisty. Přivolaný pyrotechnik vše zajistil a převezl ke zneškodnění,“ uvedl mluvčí. Munici nalezl čtyřicetiletý muž v sobotu kolem 15:00. Když jeho detektor zaznamenal poměrně velké ložisko něčeho kovového, rozhodl se nález vykopat. „Pro hledače bylo překvapením, kolik kusů munice stále a stále vyzvedával z písčité půdy,“ uvedl Robovský.

Hlavní část nálezu pěchotní munice podle něj tvořily nábojnice ráže 7.92 typu Mauser, které se používaly například do německého kulometu MG 42. „Další podíl tvořily osmimilimetrové nábojnice Lebel a několik kusů nábojnic ráže 7.62. Ty se hojně využívaly jako střelivo například do sovětských karabin Mosin - Nagant,“ dodal mluvčí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!