29. února 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát postaví u Pražského okruhu jen čtyři stěny proti hluku. Starostové se zlobí

Podél Pražského okruhu vyrostou jen čtyři protihlukové zdi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podél Pražského okruhu vyrostou jen čtyři protihlukové zdi. | foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

PRAHA Obyvatelé obcí u Pražského okruhu se zřejmě jen tak v klidu nevyspí. U obchvatu totiž vyroste jen pár set metrů nových protihlukových stěn. A to i přesto, že ministerstvo dopravy vloni po hrozbách od Evropské komise slíbilo, že městům a vesnicím u obchvatu od nadměrného hluku nejpozději v červnu 2016 definitivně uleví.

Na začátku letošního roku mohli starostové i obyvatelé obcí v těsné blízkosti Pražského okruhu jásat. Zastala se jich totiž Evropská komise, která do té doby zcela netečným českým úřadům nařídila: neprodleně vyřešte problémy s rámusem, nebo vám z unijních fondů na obchvat Prahy nepřispějeme ani cent. (O hrozbě Evropské komise jsme psali ZDE.)

Záhy se věci daly do pohybu. Ministerstvo dopravy nechalo na okruhu snížit rychlost a slíbilo, že do poloviny roku 2016 potíže s hlukem vyřeší.

Zdálo se, že po pěti letech sporů mají města a vesnice vyhráno. Opak byl pravdou. Seznam nových protihlukových stěn, které začne Ředitelství silnic a dálnic na jaře budovat, starosty zděsil. Ministerstvo totiž u obchvatu plánuje postavit jen čtyři krátké stěny.

Ani jedna z nich navíc od hluku nepomůže obcím, jež si na rámus stěžují nejvíce, například Jesenici nebo Jirčanům. „K překračování limitů dochází především v Dobřejovicích,“ přiznalo v prosinci samo ministerstvo. Ani v bezprostřední blízkosti Dobřejovic ale žádná nová zábrana nevznikne.

Čtyři stěny, jejichž stavbu ŘSD oznámilo v únoru a které měly definitivně...

Kde vyrostou nové stěny? Zábrany, které mají navždy vyřešit problém s rámusem z Pražského okruhu, jsou v mapě vyznačeny červeně.

„Seznam nových protihlukových opatření vychází z kontrolních měření hluku a z požadavků Krajské hygienické stanice,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Nové stěny by podle něj měly potíže s rámusem definitivně vyřešit. Stejně tak by jejich vybudování mělo stačit k tomu, aby Evropská unie Česku stavbu jižní části obchvatu hlavního města proplatila.

Představitelé obcí u okruhu ale nadšení ministerských úředníků nesdílí. „Jak můžeme být spokojení, vždyť kolem Jesenice nevznikne ani metr nových stěn. Nevím, proč se na nás zapomnělo,“ postěžovala si Renata Voláková z uskupení Zelená pro Jesenici, které proti hluku u Pražského okruhu už roky bojuje.

Obchvat také pomáhá

Ne všechny obce na periferii hlavního města Pražskému okruhu spílají. Některé si ho nemohou vynachválit. „Díky obchvatu se u nás doprava výrazně zklidnila. My jsme spokojení,“ řekl serveru Lidovky.cz starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl (Středočeši 2012).

„Ministerstvo si myslí, že těmito stěnami bude vše vyřešeno, my si to ale určitě nemyslíme,“ doplnil starosta Modletic Jiří Aron (Nezávislí). Podobné ohlasy na nová opatření server Lidovky.cz dostal i z dalších obecních úřadů, například z Dobřejovic, ze Psár nebo z Dolních Jirčan.

Ministerští úředníci jsou si kritických hlasů z obcí u obchvatu vědomi. Důvody k obavám jsou ale podle nich zbytečné. Dostatečnost nových stěn má totiž potvrdit nové měření hluku, které se uskuteční v červnu.

Zástupci místních samospráv ale ministerským hlukovým posudkům nevěří. V minulosti totiž několikrát ze svých kapes zaplatili soukromá měření, v nichž vyšly mnohem vyšší hodnoty hluku než ve studiích zadaných ministerstvem. Hygienici ale posudky zadané obcemi neberou vážně – jsou prý neprůkazné.

Otevřená navíc stále zůstává i otázka, zda Česku na Pražský okruh přidá Evropská unie. Ministerstvo dopravy je sice přesvědčeno, že výstavba čtyř nových stěn bude k proplacení stačit, unijní instituce ale tak jistě nemluví. „Chceme zajistit, aby byl projekt v souladu s unijními ekologickými předpisy. O jeho proplacení budeme ještě s českými úřady diskutovat,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí zastoupení Evropské komise v Česku Karolína Kottová.

O čem konkrétně budou chtít zástupci Unie s tuzemskými úředníky ještě jednat, Kottová neupřesnila. Ministerstvo dopravy však bylo sdílnější: prý je možné, že Evropská komise českým úřadům nařídí dobudování dalších protihlukových stěn, podle mluvčího Zdeňka Neusara je však takový scénář nepravděpodobný. Stejně tak je prý nepravděpodobná také možnost, že by Česko o peníze na Pražský okruh nakonec přišlo.