Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hluk limity nepřekročí, slibují pochybné posudky. Obyvatelé se pak jen diví

Česko

  7:00
PRAHA - Za obcí se má stavět nová silnice či lom. Studie soukromých firem slibují, že vzniklý hluk zákonné limity nepřesáhne. Stavba vyroste a obyvatelé se nestačí divit - rámus předepsané meze výrazně překračuje. V Česku běžná praxe. „Práce akustiků je špatná. Podle mnohých dokonce uplacená,“ tvrdí zastupitelka z Prahy - Běchovic Petra Šubrtová. A její slova potvrzují odborníci i lidé z oboru.
Dálnice. (Ilustrační foto.)

Dálnice. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

Podle Šubrtové, která se problematikou překračování hlukových limitů dlouhodobě zabývá, tato praxe postihla například budování pražského okruhu. Mnohé vesnice a pražské městské části s jeho výstavbou souhlasily jen pod podmínkou, že nebudou překročeny hlukové limity. Toto jejich přání mělo být podle výpočtů dodrženo, následné zahájení provozu však přineslo kruté vystřízlivění.

„Většinou to byla Ekola a někdy pak i Akustika,“ označila Šubrtová firmy, které podle ní za pochybnými měřeními stály. 

Hluk jako hudba moderní společnosti. Jak moc ohrožuje sluch?

„Byli jsme vícekrát k podobnému jednání vybízeni či dokonce motivováni nabídkou zvláštní finanční či jiné odměny. Nepravdivé informace jsme ale nevydávali nikdy, vždy jsme si hájili pozici naprosté nezávislosti na jakýchkoliv vnějších vlivech,“ reagoval na tvrzení běchovické zastupitelky pro server Lidovky.cz prokurista firmy Akustika Tomáš Rozsíval. Společnost Ekola se k tvrzením vyjadřovat nechtěla.

„Asi se to děje“

„Existují lidé, kteří chtějí výsledky akustických studií zkreslovat. Jsou tady měřičské firmy, které se etablují na tom, že umožňují realizaci projektů díky pochybnému posudku, který si následně nějak obhájí,“ potvrdil slova běchovické zastupitelky specialista na hluk na vibrace Václav Lahodný.

„Budete velmi složitě dokazovat, že šlo o záměr,“ podotkl ale Lahodný s tím, že společnosti, které posudky připravují, spoléhají na to, že měření hluku je velmi specifickým oborem. Výpočty jsou proto teoreticky správné a firmy si je tak mohou kdykoli obhájit. Pro praxi však bývají nepoužitelné.

Machinace připouští i zástupci společností, které se tvorbou posudků zabývají. „Asi taková praxe je, ale to je asi všude. Rozhodně netvrdím, že se to neděje,“ uvedl autor akustických studií, který si nepřál být jmenován. 

„Museli jsme zaplatit vlastní posudek“

Centrum Prahy chce omezit hluk z nočních podniků, zavíraly by ve dvě ráno

S obdobnými praktikami se setkali například i ve Staré Boleslavi, kde nadlimitní hodnoty hluku vykazovala tamější pískovna. Ta podle staroboleslavské komunální političky Radky Martínkové stanovené meze dlouhé roky překračovala jen díky špatnému posudku. „Abychom před úřady obstáli, museli jsme na naše náklady nechat zpracovat vlastní měření a akustickou studii,“ vysvětlila Martínková. 

Běchovická zastupitelka Šubrtová také upozornila, že podivné postupy mohou ohrozit i obyvatele žijící v blízkosti staveb, které se v současnosti zatím jen připravují. Podle ní se může jednat například o průtah Brnem či o novou přistávací dráhu na ruzyňském letišti.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat