Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hnutí ANO projedná situaci v Brnu-střed. Koaliční partneři chtějí vysvětlení

Česko

  9:56aktualizováno  11:41
BRNO - Jihomoravské krajské i brněnské oblastní předsednictvo ANO v pondělí projedná situaci na radnici Brna-středu. Na úřadě ve čtvrtek a v pátek zasahovala policie, radní Jiří Švachula (ANO) je spolu s dalšími čtyřmi muži ve vazbě kvůli podezření z ovlivňování zakázek a korupce.

Policejní vůz poblíž domu v Údolní ulici v Brně, kde policisté navštívili byt brněnského radního a také člena dozorčí rady státního podniku ČD Cargo Jiřího Švachuly (ANO). Podle serveru iDNES.cz se vyšetřovatelé zajímají o veřejné zakázky a radního Švachulu zadrželi. Ve stejný den policisté zasahovali na několika místech v Česku, přišli do pražského sídla firmy Kapsch a do bytu jejího ředitele, do Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v Brně, na radnici městské části Brno-střed, k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi a k vlivnému sportovnímu manažerovi Miroslavu Černoškovi v Prostějově. foto: ČTK

V první den pracovního týdne zasedne také rada městské části, v úterý kontrolní výbor a ve středu zastupitelstvo. Vysvětlení budou v pondělí chtít i koaliční partneři ANO, tedy ODS a KDU-ČSL.

Policie poslala do vazby celkem pět osob z brněnské radnice. Měly ovlivňovat veřejné zakázky

Původně se zdálo, že politici ANO budou o situaci jednat už dnes. „V uvedené záležitosti budeme dnes jednat, a to jak na oblastní, tak krajské úrovni,“ napsal ČTK ráno Pavel Dvořák, předseda brněnského ANO. Další vyjádření představitelů ANO během dne tomu však nenasvědčovala. Bývalý primátor Petr Vokřál a královopolská starostka Karin Karasová ČTK v podvečer napsali, že obě předsednictva budou jednat až v pondělí.

„Máme se sejít a o situaci budeme jednat. Z jednání vydáme stanovisko za ANO Brno-střed,“ uvedl Martin Schwab, který vede buňku hnutí v centrální městské části a zároveň je místostarostou Brna-středu.

Podle Karasové je nyní nutné ctít presumpci neviny. Lidé v ANO prý mají informace o Švachulovi pouze z médií. „Nejsme schopni zjistit, jestli se toho dopouštěl, anebo ne,“ řekla Karasová. Pokud se vina prokáže, bude podle ní Švachula určitě zbaven členství.

„Musíme především počkat na oficiální zprávy. Nemůžeme teď reagovat na základě mediálních zpráv,“ napsal místopředseda ANO Vokřál.

Městský soud v Brně v sobotu večer poslal do vazby radního Švachulu (ANO), který měl v tomto i minulém volebním období na starosti investice, a spolu s ním také vedoucího investičního odboru Petra Liškutina, který je zároveň místostarostou Ivanovic za ANO, a tři podnikatele ve stavebnictví či realitách. Jde o Petra Kaláška, Pavla Ovčarčina a Lubomíra Smolku.

Vedení městské části Brno-střed připravuje kontrolu zakázek investičního odboru. Bude se na ní podílet kontrolní výbor zastupitelstva. Policie byla na radnici městské části od čtvrtečního do sobotního rána, odnesla si dokumenty v listinné i elektronické podobě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!