• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Hodinám nebývá radno věřit

Česko

Bezmocná radnice - V ulicích Brna se mnohde znovu zastavil čas

BRNO Čtvrtina pouličních hodin v centru Brna nefunguje, jak by měla. Průzkum LN prokázal, že lidé by raději měli věřit těm na kostelních věžích, než těm reklamním na křižovatkách. A také ukázal, že neexistuje způsob, jak majitele hodin přinutit, aby je seřídili.

Zatímco většina hodin na věžích ukazuje čas přesně, pouliční reklamní hodiny jsou na tom špatně. „Už jim prostě nevěřím. Jen jsem ráda, že po dlouhých problémech opět normálně fungují hodiny U Medvídka,“ konstatovala studentka Jarmila Kupařová. Připomněla tak slavné hodiny na nároží České a Joštovy ulice, pod nimiž si dávají sraz celé generace Brňanů.

Ostatní hodiny v ulicích už ale tak v pořádku nejsou. Celé týdny nefungovaly hodiny u parkoviště mezi Veselou a Besední, a to přesto, že je na nich nová reklama s imitací dynamitu. Firma je opravila poté, co jejich nefunkčnost dokumentovali redaktoři LN.

Právě tak hodiny mezi obchodním domem Tesco a hlavním nádražím ukazují už několik týdnů z každé strany jiný čas - a vždy špatně. „Vím to, přesto, když tady běžím na vlak, znejistím,“ poznamenal kolemjdoucí Pavel Spurný. Z hodin není patrné ani to, komu patří.

O něco lépe jsou na tom například čtvercové reklamní hodiny na nároží Křenové a Dornychu nebo na začátku Benešovy třídy u brněnského Kapitolu. Jejich ciferníky se liší jen o jednotlivé minuty. Hodiny na tramvajové zastávce jdou s dvouminutovým zpožděním.

Kdyby se lidé řídili velkými hodinami ve výloze Čebusu na Běhounské ulici, určitě by nezmeškali schůzky - v minulých dnech ukazovaly o hodinu více.

Špatně jdoucí hodiny jsou soukromé. Vybudovaly je reklamní agentury, aby na nich pronajímaly plochu pro reklamu. „Nemáme možnost, jak ovlivnit jejich chod,“ potvrzuje mluvčí radnice městské části Brno-střed Roman Burián. Před dvěma lety oslovili majitele špatně jdoucích hodin. „Někteří zareagovali, jiní ne,“ dodal. Teoretickou možnost zasáhnout mají jen majitelé pozemků, kteří je k umístění hodin pronajali. Bez funkčních ciferníků jsou totiž jen inzertní plochou a za tu by majitel mohl inkasovat více - jen málokterý se ale o využití zajímá nebo má dostatečně propracovanou smlouvu.

Situaci by mohli změnit i ti, kdo si na nefunkční hodiny zadávají reklamu. Ti ale z dokumentačních fotografií nepoznají, že jdou hodiny špatně.

Když předloni radnice špatně fungující hodiny kritizovala, část provozovatelů vyřešila problém po svém a místo drahých oprav špatně fungující hodiny odstranila. To je například případ hodin na Komenského náměstí u frekventované konečné trolejbusů. Už dřív zmizely také pouliční hodiny z rohu ulic Údolní a Úvoz. „Upřímně řečeno, ani nevím, odkdy tu už nejsou. Ale jedno vím jistě: denně se tam stejně několikrát podívám, kolik je hodin,“ stěžuje si prodavač Zdeněk Lukášek z trafiky na Úvoze. Hodiny nechybí jen jemu, často je postrádají i zákazníci. „Bylo to strategické místo,“ míní Lukášek.

Hodiny v ulicích fungují už stovky let. Jako první se objevily zhruba ve 12. století ty na kostelních věžích. „ V kronikách najdeme psáno, že byly regulátory života celé obce, podle nich začínaly mše i jarmarky,“ připomíná Petr Nekuža z Technického muzea v Brně. S pokrokem se strojky zmenšovaly, až má hodinky na ruce skoro každý. „Spousta lidí se řídí podle mobilu, i tak ale mnozí pouliční hodiny stále vyžadují,“ míní Nekuža.

Brňané se sice příští rok mohou těšit na nové hodiny v centru města, ty však budou více než tradiční časomírou spíš výtvarným objektem. Objevit by se měly na náměstí Svobody, ručičky a ciferník mít nebudou. Hodiny by měly každý den v 11 hodin dopoledne vypustit červenobílou kuličku jako připomínku na boj Brňanů se Švédy.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás