6. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Holcát o Zemanovi: Nemá rozbitý obličej, nezkolaboval, neměl mrtvici

Zemanovi lékaři: zprava ministr zdravotnictví Martin Holcát, přednosta 4. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Aleš Žák a přednosta Kliniky rehabilitace 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol Pavel Kolář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemanovi lékaři: zprava ministr zdravotnictví Martin Holcát, přednosta 4. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Aleš Žák a přednosta Kliniky rehabilitace 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol Pavel Kolář. | foto: ČTK

PRAHA Šéf lékařského konzilia a ministr zdravotnictví Martin Holcát vyvrací spekulace, že by prezident Miloš Zeman utrpěl vážnější zdravotní problém. "Prachobyčejně lidsky zakopl, jako občas zakopáváme všichni," říká Holcát.

Podle oficiální verze Zeman zakopl v noci o psem shrnutý koberec a poranil si koleno. Spekulace ovšem vyvolává délka rekonvalescence i fakt, že prezident Zeman se od té neukázal na veřejnosti a jen tak se ukázat nehodlá.  

Zeman se na veřejnosti neobjeví ani 17. listopadu

Prezident MIloš zeman ruší plánované návštěvy krajů, stejně jako zahraniční cesty. S největší pravděpodobností se před veřejností neobjeví ani na státní svátek 17. listopadu. „Upřímně si myslím, že 17. listopadu na veřejné ceremonii nebude,“ řekl LN hradní kancléř Vratislav Mynář.

"My jsme například řekli, že se stal úraz hlavy státu, a oni z toho hned udělali úraz hlavy. Napsali, že má prezident potlučený obličej. Ne, nemá rozbitý obličej. Nezkolaboval, neměl mrtvici. Prachobyčejně lidsky zakopl, jako občas zakopáváme všichni," říká ministr zdravotnictví Martin Holcát v rozhovoru pro Lidové noviny.

Pochybnosti vzbudilo i množství vyšetření, která prezident v motolské nemocnici podstoupil. I na to má Holcát odpověď. "Udělali jsme ta vyšetření preventivně. Jednoduše jsme využili toho, že prezident přijel do Motola a podrobili jsme ho kompletnímu vyšetření. My si totiž myslíme, že máme jeho zdravotní stav kontrolovat při každé možné příležitosti. U diabetika se to ostatně běžně dělá," vysvětluje ministr, proč Zeman podstoupil vyšetření krevního oběhu, na ultrazvuku, magnetické rezonanci atd.

"Daří se mu (Zemanovi) dobře, dalo by se říci: každý den lépe. Pan prezident se pozvolna začal pohybovat, samozřejmě prozatím jen o berlích. Je v dobrém rozmaru," přibližuje Holcát.

  • Rozhovor s ministrem Holcátem a téma o zdravotním stavu prezidenta republiky si přečtěte v dnešním vydání Lidových novin.
mprMartin Prachař, mkMichaela Těšínská

Peugeot 207 1.6 HDi 66kW...
Peugeot 207 1.6 HDi 66kW...

r.v. 2009, naj. 132 698 km, diesel
99 990 Kč (s DPH)