Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Horké říjnové dny

Česko

675 křesel krajských zastupitelů a 27 senátorských míst - o to se bojuje v nadcházejících volbách. Udrží ODS drtivou většinu krajů? A kdo se nakonec probojuje do Senátu? Záležet bude na volební účasti a na tom, čemu dají voliči přednost - zda problémům kraje, či „referendu“ o vládě.

Jiří Paroubek s oblibou říká, že letošní krajské a senátní volby budou takovým malým referendem o vládě Mirka Topolánka. Pravdu má, ale jen částečně.

Podle toho, kolik dostanou jednotlivé strany hlasů, se totiž upevní - či naopak rozviklá - pozice předsedů hlavních politických stran. Nejen Topolánka v ODS, ale také Paroubka v ČSSD či Jiřího Čunka u lidovců. Bylo by ale velkým omylem myslet si, že to je tím hlavním, o co v letošních volbách jde. Voliči totiž takovou možnost ani nemají. Rozhodne se o miliardách Volby v krajích jsou důležité. Voliči budou rozhodovat o tom, jakým směrem se dál bude ubírat ten který region. Voliči budou vybírat krajské zastupitele, tedy lidi, kteří budou rozhodovat o tom, kolik miliard dokážou získat z projektů EU na silnice, rozvoj měst a obcí nebo podporu cestovního ruchu. Pravdou je, že svým rozhodnutím také voliči vystaví účet hejtmanům ODS, kteří ovládají všechny kraje kromě Jihomoravského

- ten „přepustili“ lidovcům.

A podle politologů je více než pravděpodobné, že všechny kraje neuhájí.

Otázkou zůstává, kolik regionů nakonec ztratí, a především které. Napínavé budou hlavně souboje ve středních Čechách a v Moravskoslezském kraji.

V případě voleb do Senátu je situace podobná. Také v horní komoře má nyní ODS většinu. Pokud o ni přijde, bude to považováno za neúspěch.

Výsledek ale hodně záleží na v o l e b n í účasti, protože z nízké volební účasti těží právě vládní ODS. Její voliči jsou disciplinovaní. Na rozdíl od voličů ČSSD, kteří k urnám chodí, jen když jsou nespokojeni s celostátní politikou.

Právě proto sociální demokraté voliče přesvědčují, že hlasují nejen o nových hejtmanech a senátorech. Pokud se jim podaří voliče dostatečně „zmobilizovat“, vydělají na tom. Volby mohou naznačit Co se týče již zmiňovaného referenda o ODS, o kterém mluví Paroubek, zásadní neúspěch Topolánkovy strany by skutečně ještě více vyhrotil situaci uvnitř strany.

Stejný osud čeká také na lidovce, jejichž část doufá, že volební debakl konečně pomůže sesadit z čela strany Jiřího Čunka.

Jen zelení mohou čekat s nataženou dlaní, kolik hlasů jim letos spadne do klína. Na rozdíl od ostatních nemají mnoho co ztratit.

Některé parlamentní strany navíc čekají v následujících měsících sjezdy a kongresy, kde se budou opětovně ucházet o posty současní předsedové.

Výsledky nadcházejících voleb rozhodně neřeknou, jak se budou nadcházející měsíce dál vyvíjet.

Mohou ale naznačit.

***

Jak v pátek a v sobotu volit

Krajské volby

Kde se bude volit? Volby do zastupitelstev krajů se konají ve všech krajích ČR s výjimkou Prahy. Kdy se bude volit? 17. a 18. října, od 14.00 do 22.00 hodin první den a od 8.00 do 14.00 hodin druhý den. Kdo může volit? Občan ČR, který je způsobilý, nejpozději ve druhý den voleb dosáhl 18 let a je přihlášen k trvalému pobytu v obci náležející do územního obvodu kraje. Kdo může být volen? Každý volič, který má volební právo. Kolik zastupitelů se volí? Celkem se volí 675 krajských zastupitelů. V krajích do 600 000 obyvatel má zastupitelstvo 45 členů (Plzeňský, Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Vysočina a Zlínský), v krajích nad 600 000 obyvatel 55 členů (Jihočeský, Ústecký a Olomoucký) a v krajích s více než 900 000 obyvatel 65 zastupitelů (Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský). Jaký volební systém se používá? Volby se konají tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva podle zásad poměrného zastoupení. Jakým způsobem se volí? Hlasovací lístky jsou vytištěny samostatně pro každý kandidující politický subjekt. Po příchodu do volební místnosti voliči obdrží obálku, do které vloží pouze jeden hlasovací lístek vybrané strany, hnutí či koalice. Na tomto lístku může volič zakroužkovat pořadové číslo nejvýše u čtyř kandidátů, a udělit jim tak své preferenční hlasy. Jak se rozdělí mandáty? Stanovený počet mandátů v zastupitelstvu kraje se rozdělí jen v jednom skrutiniu, do kterého postupují pouze ty subjekty, které v rámci kraje získaly alespoň pět procent z celkového počtu platných hlasů v kraji. Pro výpočet mandátů se používá modifikovaný D'Hondtův systém. V rámci jednotlivých politických subjektů připadnou mandáty kandidátům podle pořadí na hlasovacím lístku. Jestliže některý z kandidátů získal takový počet preferenčních hlasů, který činí nejméně deset procent z celkového množství platných hlasů odevzdaných pro jeho politický subjekt, připadne mandát přednostně jemu. Jak dlouhé je funkční období zvolených politiků? Krajští zastupitelé jsou voleni na čtyři roky.

Senátní volby

Kdy se bude volit? První kolo voleb se koná

v pátek 17. října od 14.00 do 22.00 hodin a v sobotu 18. října od 8.00 do 14.00. Případné druhé kolo se koná 24. a 25. října ve stejném čase. V kolika obvodech se volí? Volby se konají v 27 obvodech, v nichž současným senátorům skončí mandát.

Jaký volební systém se používá? Do Senátu se volí většinovým volebním systémem. Volič tedy nedává hlas kandidátce politické strany, ale vybírá si z několika konkrétních kandidátů. Pokud v prvním kole nezíská žádný kandidát přes 50 procent hlasů, rozhodne se mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty v kole druhém. V případě rovnosti hlasů rozhodne los. Kdo může volit? Volit může český občan, který je podle zákona způsobilý a kterému bude nejpozději ve druhý den voleb 18 let. Hlasovat musí v místě svého trvalého bydliště, případně s voličským průkazem i jinde ve volebním obvodu, k němuž náleží. Volit do Senátu mohou i osoby zapsané ve zvláštním seznamu voličů (voliči, kteří například v obvodu obce vykonávají vojenskou službu, jsou v nemocnici nebo ve vězení). Každý volič musí volební komisi prokázat svou totožnost platným občanským průkazem nebo platným cestovním pasem ČR. Jakým způsobem se volí? Každý kandidát je uveden na samostatném hlasovacím lístku. Volič pak ve volební místnosti vloží do obálky lístek se jménem vybraného kandidáta. Tento lístek se nijak neupravuje. Lístky pro případné druhé kolo voliči nedostanou předem, ale obdrží je až ve volební místnosti. Může se volit v zahraničí? Voleb do Senátu se mohou zúčastnit i Češi žijící v zahraničí. Krajané ale nemohou hlasovat na zastupitelských úřadech v zahraničí, ale musejí přijet do ČR s voličským průkazem, který dostanou od velvyslanectví. Hlasovat pak mohou v kterémkoli volebním obvodu, kde jsou vyhlášeny volby do Senátu. Jak dlouhé je funkční období zvolených politiků? Senátoři jsou voleni na šest let.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...