Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Horko v koalici. TOP 09 chce, ať Vondra hned odstoupí

Alexandr Vondra a Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vondra a Miroslav Kalousek. | foto: ČTK

PRAHA V koalici to opět vře. Středeční "dohoda o neútočení" je odpískána. Projev Alexandra Vondry (ODS) ve sněmovně ke kauze ProMoPro vyvolal pobouření mezi koaličními poslanci. Nejvíce se zlobí TOP 09, která prostřednictvím Miroslava Kalouska a Petra Gazdíka vyzvala ministra, ať rychle odstoupí.

Jednání sněmovny o kauze, které požadovala opozice, nicméně poslanci Věcí veřejných a TOP 09 nepodpořili a zdrželi se hlasování. Pro program hlasovali jen poslanci ČSSD a KSČM. Schůze se tak nekonala.

Vondra se ve svém projevu před poslanci opět vykrucoval z přijetí politické odpovědnosti za zakázku na audiovizuální a další služby, což slíbil na středečním jednání koalice. "Byl bych rád, abychom se z roviny řečí posunuli do roviny faktů," řekl před Poslaneckou sněmovnou.

Vondra poslancům vysvětloval kauzu ProMoPro.

Někteří poslanci koaliční strany TOP 09 opustili během projevu  jednací sál. Odešli na znamení nesouhlasu s jeho vysvětlením.

TOP 09: Odstupte!
"Neberte veřejnosti důvěru v tuto vládu, odstupte!" vyzval Vondru šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. K němu se později přidal i místopředseda strany Miroslav Kalousek. "Nedospělé vystoupení ministra Vondry nám všem vyrazilo dech, měl by ještě dnes odstoupit," řekl.

Kalousek se opřel i do ODS. "Čekali jsme serióznost a dospělost našeho koaličního partnera, vysvětlování a pokoru, na místo toho se dostavila sebestředná arogance. Žádáme ODS, aby si udělala sama pořádek. Požadujeme vysvětlení, proč se stalo něco jiného, než jsme se dohodli ve středu," zlobil se.

Miroslav Kalousek v Poslanecké sněmovně.

TOP 09 ale nevyšla vstříc ČSSD a její program schůze nepodpořila. "Rozhodně tím ale nechceme vyjádřit spokojení s Vondrovým neuvěřitelným vystoupením. Pan ministr výrazně zvýšil odpovědnost našeho koaličního partnera vyřešit tento problém v historicky krátkém čase. Dohoda byla, že Vondra vystoupí, převezme politickou odpovědnost a nebude svádět vinu na někoho jiného a on nás podrazil," zlobil se Gazdík.

VV: Buď rychlé řešení, nebo K9
Kritický byl i šéf Věcí veřejných Radek John. "Policie musí vyšetřit trestní odpovědnost a ODS se k tomu musí nějak postavit," řekl po Vondrově projevu. Pokud tak strana neučiní, žádají Věci veřejné urychlené svolání K9.

ODS: Jsme připraveni jednat
ODS podle informací LN chce zůstat navenek jednotná a řešit věc na grémiu strany. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř řekl, že občanští demokraté jsou zodpovědní za situaci v této zemi a za vládu. Současný kabinet je pro tuto zemi podle něho to nejlepší.

K TÉMATU

Tluchoř však avizuje, že jeho strana je připravena s koaličními partnery o Vondrovi jednat. Řekl to po jednání poslaneckého klubu ODS. Termín schůzky bude záležet na programu premiéra Nečase.

Petr Tluchoř a Kristýna Kočí.

"Hodně bych se přimlouval za to, aby i od ostatních koaličních stran věty jakkoliv plánované a jakkoliv silné nezaznívaly přes televizní kamery, ale na koaličních jednáních. Takovému koaličnímu jednání já a myslím, že celá občanská demokratická strana je kdykoliv připravena," řekl Tluchoř. Zda má však Vondra podporu poslaneckého klubu ODS, k tomu se Tluchoř nevyjádřil.

ČSSD: Hrajete divadlo
"Dovolte mi, abych řekl, že vystoupení Alexandra Vondry pokládám za perfidní a naprosto falešné." "Ale jinak je ta omluva naprosto falešná - jenom pro kamery, pro veřejnost, má vyvolat snad pocit lítosti a pocit, že Alexandr Vondra přece by nemohl takové věci udělat. A hrajete tu jenom divadlo. Všichni hrajete divadlo," obvinil koalici od řečnického pultu.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka také požaduje odvolání ministra Vondry. Pokud to premiér Nečas neudělá, bude prosazovat usnesení sněmovny, které mu to doporučí. Šéf socialistů chtěl ještě před hlasováním o programu slyšet od Vondry, zda osobní a politickou odpovědnost přijme. Vondra ale už nevystoupil.

Večer ale Vondra vzkázal: "Mrzí mě, že moje vystoupení ve sněmovně vyvolalo takový rozruch. Kauzu jsem vysvětlil, politické odpovědnosti se nevyhýbám." Ministr pak dodal, že nehodlá odstoupit z funkce.

Projev Alexandra Vondry

Vondra: Odpovědnost nemám sám
Podle něj je třeba počkat si na výsledky "nestandardního" vyšetřování. Nestandardního podle ministra obrany proto, že standardem jsou u nás úniky informací a ovlivňování.

Zopakoval, že se nezříká odpovědnosti za ekonomické výsledky českého předsednictví Evropské unii. "Mrzí mě, že vznikl dojem, jako bych se chtěl z odpovědnosti vyvlíknout. Omlouvám se, že jsem dostatečně nevysvětlil svoji roli v této kauze," řekl Vondra. Současně ale naznačil, že odpovědnost nenese sám. "Celkový přehled přes tyto věci jsem samozřejmě měl a ke spoluodpovědnosti za výsledek se hlásím. Detaily a odborné záležitosti jsem samozřejmě neřešil, a protože jsem měl důvěru v lidi, kteří tyto věci měli na starost, problémy jsem jako manažer se zabýval tehdy, když mně byly předloženy k řešení," řekl.

Alexandr Vondra v Poslanecké sněmovně.

Konflikt v koalici eskaluje od úterý, kdy server Euro.cz zveřejnil interní oběžníky, ze kterých údajně vyplývá že Vondra o předražené zakázce pro ProMoPro věděl. Koaliční partneři na to zareagovali tím, že si vyžádali koaliční jednání. Vondra na informace serveru reagoval tím, že nepřinesly nic nového.

VONDROVA AFÉRA

V kauze českého předsednictví jde o půlmiliardovou zakázku na audiovizuální a další služby, která byla bez výběrového řízení uzavřena s firmou ProMoPro. Za nevyjasněných okolností skončilo 135 milionů korun z této zakázky na pochybných zahraničních účtech. Podle Miroslava Kalouska není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb firmě. Přípravu předsednictví měl na starosti právě tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Všechny články k tématu čtěte ZDE

, , ,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.