Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas: Vondra a demise? Ať se Kalousek stará o své

Miroslav Kalousek a Petr Nečas v Poslanecké sněmovně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek a Petr Nečas v Poslanecké sněmovně | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

BRUSEL Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) není podle premiéra Petra Nečase (ODS) v pozici, aby navrhoval demisi člena vlády. Nečas to řekl novinářům v Bruselu před začátkem summitu EU. Kalousek by se podle něj měl věnovat především svému resortu, ale premiér je prý připraven o současné situaci s koaličními partnery jednat.

Nečas tak reagoval na výzvy koaličních partnerů z VV a TOP 09. Ti ODS vyzvali k řešení situace kolem ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), jenž podle nich zatím nevyvodil osobní odpovědnost z kauzy údajně předražené zakázky pro firmu Promopro při českém předsednictví EU. Pokud Vondra nerezignuje, měl by ho podle Kalouska premiér odvolat sám.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsem připraven samozřejmě s koaličními partnery jednat, ale na druhé straně si nemyslím, že ten nebo onen ministr, například pan ministr financí, je v situaci, aby mohl navrhovat demisi jiného ministra. Je prostě jedním ze 14 resortních ministrů a měl by se v prvé řadě věnovat práci na svém resortu," uvedl premiér Nečas.

Premiér Petr NečasPodle Nečase by politici nyní měli rovněž zklidnit vlastní emoce. "Já musím říci, že v prvé řadě bych všem doporučoval, aby zklidnili emoce. Jsem rád, že koalice dodržela principy koaliční spolupráce. To znamená, že se nehlasuje pro návrhy schůzí navržené opozicí," dodal premiér.

Situace koalici je vážná
Jako předseda ODS pak poslal Nečas médiím další prohlášení: "Situace  je vážná. Za důležité považujeme, že se dnes podařilo udržet koaliční mechanismus a neschválit program mimořádné schůze. Jsme připraveni čními partnery jednat, žádné jednání jsme nikdy neodmítali. Nicméně odmítáme koaličním partnerům cokoli vzkazovat přes média."

Vondra: K politické odpovědnosti jsem se přihlásil

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) nehodlá odstoupit z funkce. Tvrdí, že se přihlásil k politické odpovědnosti za kauzu údajně předražené zakázky pro firmu Promopro při českém předsednictví
EU a omluvil se za způsob vyjádření na začátku případu. Mrzí ho, že jeho sněmovní projev vyvolal reakce menších koaličních stran TOP 09 a VV k rezignaci. Vystoupení ve sněmovně označil za upřímné a stojí si za ním.


Na konkrétní dotaz, zda podpoří Vondrovo setrvání ve vládě ovšem
neodpověděl. Nemá údajně dostatečně přesné informace, protože se v Bruselu věnuje "evropským záležitostem". Neodpověděl ani na otázku, zda svolá schůzku koaliční K9.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR CNC - ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč