Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vondrovy šance na přežití ve funkci? 50:50

Alexandr Vondra vysvětloval v Otázkách Václava Moravce kauzu ProMoPro.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vondra vysvětloval v Otázkách Václava Moravce kauzu ProMoPro. | foto: ČTK

PRAHA Alexandra Vondru čeká další náročné jednání. Členové výkonné rady ODS budou totiž od čtrnácté hodiny rozhodovat, zda strana Vondru ponechá v čele ministerstva obrany, nebo mu doporučí, aby kvůli kauze ProMoPro z funkce odešel.

Aféra Vondra

Co říkají důležití političtí hráči ke kauze Vondra?

POŽADUJÍ ODCHOD
Miroslav Kalousek, Petr Gazdík (oba TOP 09), ČSSD, KSČM

OPATRNĚ VYZÝVAJÍ K REZIGNACI
Karel Schwarzenberg (TOP 09), Kristýna Kočí (VV).

NEVYJÁDŘILI SE JASNĚ
Celá ODS včetně předsedy Petra Nečase, Radek John, Vít Bárta (oba VV).

Občanští demokraté budou rozhodovat pod tlakem koaličních partnerů. TOP 09, ale i zástupci Věcí veřejných totiž tlačí na to, aby Vondra z kabinetu odešel. Lídři topky ale změnili taktiku: důvodem k odstoupení podle nich není samotná kauza více než půlmiliardové zakázky firmě ProMoPro plné podezřelých toků peněz při českém předsednictví EU, které měl Vondra na starosti. TOP 09 Vondrovi vyčítá, že svým čtvrtečním projevem ve sněmovně porušil dohodu z jednání koaličních špiček K9.

Nechceme ho v K9
Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík v ČT uvedl, že pokud ODS Vondru ve funkci ponechá, budou požadovat, aby se za ODS neúčastnil jednání K9. "Viděl bych jako smysluplné, kdyby to tak bylo," řekl LN i šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle něj si ODS celý problém musí vyřešit sama, ale v reakci na Vondrovo možné setrvání ve vládě Schwarzenberg prohlásil, že "pobouření v klubech bylo takové, že situaci vidím jakožto svízelnou".

Čtěte také

 

Véčkaři podle šéfky svého klubu Kristýny Kočí nic tak radikálního jako TOP 09 vyžadovat nebudou. Kočí ale opět zopakovala, že být na místě Vondry, rezignovala by.

Petr Tluchoř a Kristýna Kočí.

Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř Gazdíka v ČT v souvislosti s návrhem, aby Vondra nechodil na K9, upozornil, aby do ODS "nekopal". Zároveň se ale Tluchoř v televizi za Vondru nijak pevně nepostavil, když odmítl komentovat, zda by měl Vondra z vlády jít, nebo zůstat. "To, že situace neprospívá této koalici a neprospívá ODS, je evidentní," uvedl s tím, že si věc vyřeší sami.

Anketa

Měl by Alexandr Vondra rezignovat na funkci ministra obrany?

Ano. Ztratil věrohodnost. 524
Ne. Jde o "Kalouskovu akci" a ODS by neměla ministru financí ustupovat. 545
Nevím. 21

Příležitost k tomu má ODS na výkonné radě. Před ní se občanští demokraté vesměs zahalili do mlčení. Z kusých komentářů několika členů rady, kteří nechtěli být citováni, ale vyplynulo, že klíčovým bude postoj Petra Nečase. Pokud se za Vondru postaví, výkonná rada to zřejmě akceptuje.

Rozhodne Nečas
"Členové grémia i výkonné rady mají právo slyšet můj názor jako první," odmítal včera Nečas komentovat situaci. "Názor jihočeské ODS je v tuto chvíli takový, že se jedná o odpovědnost premiéra Petra Nečase a členů stranického grémia, kteří by měli celou záležitost řešit," řekl například šéf jihočeské ODS Martin Kuba.

Premiér Petr Nečas

Podle dalších oslovených členů výkonné rady je šance Vondrova "přežití" ve vládě zhruba padesát na padesát. Pokud by měl ale jít, mluvila většina občanských demokratů o širší obměně vlády, v jejímž rámci by ministry musely vyměnit i TOP 09 a VV. Vondra před víkendem uvedl, že rezignovat nehodlá. Včera se k věci odmítl vyjadřovat.

Mimořádná schůze, nebo hlasování o nedůvěře
Opoziční ČSSD chce Vondrův odchod. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka nevyloučil další návrh na mimořádnou schůzi sněmovny kvůli kauze Promopro. Na ní by podle Sobotky ČSSD prosazovala usnesení o odvolání Vondry. Očekává prý, že usnesení podpoří i poslanci TOP 09 a VV. Sobotka dodal, že jeho strana se zatím nepřidá k návrhu na hlasování o nedůvěře vládě, který chystá KSČM.

Kauza Drobil

Pavel DrobilNečasovu vládu už musel opustit místopředseda ODS, který šéfoval ministerstvu životního prostředí.

Drobil odešel z vlády v prosinci kvůli údajné korupční aféře kolem Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Na kauzu upozornil později odvolaný ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím nahrávek, na kterých Drobilův poradce Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Drobil žádal šéfa SFŽP Libora Michálka, aby zničil nahrávky.

Minulý týden v ODS dostal na starosti ustavení stranických odborných komisí a proměnu manažerské sítě ODS. Oba tyto kroky patří k hlavním vnitřním změnám, které nyní ODS chystá. 

, , ,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?