27. prosince 2016 11:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Horská služba pátrala v Jizerských horách po zbloudilé turistce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Hory (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hory (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

JIZERKA Horská služba pátrala v pondělí večer po zbloudilé turistce v Jizerských horách. Žena se po setmění ztratila v nepřístupném terénu nedaleko česko-polské hranice a nedokázala najít cestu zpátky. Záchranná akce byla úspěšná.

Ženu našli záchranáři sice lehce podchlazenou, ale jinak v dobrém zdravotním stavu. V úterý o tom informoval náčelník Horské služby Jizerské hory René Mašín.

Horská služba v této souvislosti varuje všechny, kdo se vydávají na horské túry. „V horách přichází v této době stmívání velmi brzo. Kromě toho je oblast pokrytá cca 50 centimetry zmrzlého sběhu. V případě tmy, větru a mlhy pak může zbloudit i ten, který se v Jizerských horách dobře vyzná,“ uvedl Mašín.

Kromě znalosti terénu, kvalitní výbavy a oblečení je důležité znát alespoň krizové číslo Horské služby +420 1210. Od konce roku 2011 funguje navíc mobilní aplikace Horská služba, která dokáže odeslat záchranářům nouzovou sms zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu.

Zbloudilá turistka u sebe sice měla mobilní telefon, neznala ale číslo na horskou službu, proto podle Mašína zavolala manželovi, který požádal o pomoc. „Předal nám číslo jejího telefonu, takže jsme se s ní ihned spojili. Paní uvedla, že je někde v prostoru Velké Jizerské louky, ale neví přesně kde a neví, jak se odtamtud dostane,“ popsal situaci Mašín. Turistka podle něj měla velké štěstí, že byla nedaleko jednoho z hraničních patníků, takže dispečinku mohla sdělit jeho číslo.

„Do lokality jsme okamžitě vyslali záchranáře ze stanic na Jizerce a Severáku. Zároveň jsme požádali o spolupráci policii. Policisté nám ihned vyšli vstříc a patník podle svých záznamů přesně lokalizovali,“ doplnil Mašín.

Členové horské služby už pak bez větších problémů ztracenou ženu našli. Byla v místech, kam se nedokázala dostat už ani terénní technika, ženu proto museli záchranáři nejdřív převést zasněženým a neschůdným prostorem a teprve pak ji převezli do místa ubytování.

ČTK
  • 2Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!