31. prosince 2012 14:35, aktualizováno  19:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hostinští kvůli silvestru přitvrdili, za pivo chtějí 80 korun

Do Prahy na Silvestra dorazí odhadem 130 až 140 tisíc turistů, nejčastěji z Německa a Ruska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Prahy na Silvestra dorazí odhadem 130 až 140 tisíc turistů, nejčastěji z Německa a Ruska. | foto: Ondřej Golis, Lidovky.cz

PRAHA Centrum hlavního města už žije příchodem nového roku. Ulice se začínají plnit turisty, kteří hledají to pravé místo pro silvestrovskou oslavu. Policie již uzavřela horní část Václavského náměstí pro automobily, lidé se ale scházejí hlavně v jeho dolní části.

Tu a tam zazní v ulicích Prahy i čeština, ale jinak jsou zde v převaze turisté. Poblíž Prašné brány jsou slyšet italské výkřiky, které se mísí s angličtinou a ruštinou. Není divu. Podle odhadů poradenské společnosti Mag Consulting totiž přijelo strávit konec roku do Česka na 60 tisíc Rusů. Celkem má pak silvestr v Praze slavit zhruba 140 tisíc turistů ze zahraničí.

Pražská záchytka je již téměř plná

Lůžka jediné pražská záchytné stanice v Nemocnici Na Bulovce byla už v 18:30 obsazena z 80 procent. Podle mluvčího nemocnice Martina Šalka za další dvě hodiny, tedy dávno před půlnocí, už záchytka nebude mít volné žádné z celkem 15 míst.

Poslední volná místa
Na turistický nápor se chystali i hospodští. Slavnostně vyzdobili své restaurace a navařili speciální silvestrovská menu. A to, zdá se, zákazníky láká. "Máme poslední čtyři volná místa," řekl serveru Lidovky.cz například provozní restaurace La Gare na Náměstí Republiky.

Někde na hosty restaurací čeká i speciální hudební program, jiné restaurace nechají zábavu zcela v režii hostů a žádný program nemají. "Nemělo by to cenu," řekl číšník z restaurace Celnice. Hostům to patrně nevadí, protože i tady mají plno a k dispozici mají na večer už jen dvě volná místa.

Ceník piva v pražské restauraci U Dvou koček z 31. prosince 2012

Ceník piva v pražské restauraci U Dvou koček z 31. prosince 2012

Kdo se chce bavit v centru města, musí počítat se speciální silvestrovskou přirážkou. Na zvláštní ceny upozorňuje hosty už zvenčí například i jídelní a nápojový lístek známé pivnice U Dvou koček na Uhelném trhu. Za pivo tam zákazník nechá 80 korun, pokud se spokojí s malým pivem zaplatí necelou padesátikorunu. "Je to tak," potvrdil speciální ceny výčepní. Za jídla si zde na silvestra účtují v průměru 200 až 300 korun, ale ani tak už není možné sehnat v této pivnici volné místo.

Silvestrovský videovečírek

"V Praze jsme poprvé. Moc se na večer těšíme, máme zamluvené místo v restauraci, poté se chystáme do klubu," prozradil své plány mladý pár z Francie.

Atmosféra je zatím klidná, lidé popíjejí svařáky.

Atmosféra je zatím klidná, lidé popíjejí svařáky.

Na Václavském náměstí jsou slyšet první dělobuchy, ovšem podle reportéra serveru Lidovky.cz zatím nikdo opilý není.  Záchranáři si však již v polovině náměstí postavili velký stan. Atmosféra je zatím klidná, lidé popíjejí svařáky.

Ondřej Golis, aniMiloslav Janík
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!