Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hra o čas. Chlapci se v těle po nepovedené operaci šíří infekce. Rodina nemá na léčbu

Turpalovi propíchla sval voperovaná destička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turpalovi propíchla sval voperovaná destička. | foto: Help a Man

PRAHA Už několik let trpí nesnesitelnými bolestmi, kvůli kterým mu matka denně píchá velké dávky injekcí. Patnáctiletý chlapec Turpal-Ali Turluev měsíce nehybně leží kvůli sádře od pasu dolů a trpí vysokou teplotou. V případu se angažovali Češi i čečenský prezident Kadyrov.

Jeho problémy začaly po dvou nepovedených operacích na klinice v Německu. Zoufalá rodina tvrdí, že ji tamější lékaři po zpackaných zákrocích nepomohli. Klinika se ale brání, chlapci prý poskytla nadstandardní péči. Lékař, který Turpala operoval, navíc pracuje na klinice nabízející léčbu také v Česku.

Potíže čečenského hocha přišly v roce 2007 s bolestí nohy. Po řadě vyšetření ruští lékaři jeho matce sdělili nemilosrdnou diagnózu: rakovina stehenní kosti, takzvaný Ewingův sarkom postihující mladé lidi. Rodinu postavili před těžké rozhodnutí: buď sežene 44 tisíc euro (zhruba 1,2 milionu korun) na endoprotézu, nebo Turpalovi nohu amputují.

ČTĚTE TAKÉ:


Rodina nakonec za vydatné pomoci lidskoprávních organizací zjistila, že endoprotézu lze v Německu pořídit za výrazně méně peněz, prostřednictvím Hany Demeterové z organizace Help a Man konzultovala chlapcovu léčbu i v Česku. Potřebné finance zase poskytla ruská Nadace Ziji Bažajeva.

Naděje

V Česku lékaři rodině doporučili poradit se ohledně operace se specialistou, německým profesorem Rudolfem Ascherlem z ortopedické kliniky v Rummelsbergu. „Po příjezdu tam Turpal prošel opět řadou vyšetření. Kolektiv doktora Ascherla shodně vyjadřoval údiv nad tím, proč se vlastně v Rusku o takovém radikálním řešení jako je výměna kosti i s oběma klouby uvažovalo,“ popsala serveru Lidovky.cz Demeterová.

Štastná rodina odsouhlasila zákrok, po němž neměl mít Turpal žádné následky, v dubnu 2008 Ascherl operoval. „Jak tvrdil, úspěšně. Bez endoprotézy, bez amputace. Vysvětlil nám, že vyoperovali postiženou část kosti a nahradili ji kovovou destičkou. Vedle ní se prý v budoucnu vytvoří nová kost a Turpal bude běhat jako dříve, bez jakéhokoliv postižení. V naději, že onkologie se už v budoucnu neprojeví,“ vzpomíná Demeterová.

Po operaci chlapec dokončil chemoterapii, jenže za půl roku u něj propukly nesnesitelné bolesti. Rentgen ukázal, že voperovaná destička se ohnula a šrouby se pohybovaly volně v noze. „S matkou jsme se obrátily na Ascherla. Nejdříve se vymlouval na špatnou kvalitu destičky vyrobené švýcarskou firmou Zimmer a sdělil nám, že musíme sami najít peníze na novou operaci. Když jsem kontaktovala firmu, odmítli jakoukoliv vinu, ale byli ochotni pomoci uhradit náklady na převoz Turpala do Rummelsbergu k opětovné operaci s tím, že s nemocnicí už si to vyřídí sami. Ascherl posléze nabídl, že nemocnice uhradí náklady, ať Turpal s matkou přijedou,“ uvedla Demeterová.

Patnáctiletý Turpal-Ali Turluev má kvůli zákrokům poškozenou páteř.

Patnáctiletý Turpal-Ali Turluev má kvůli zákrokům poškozenou páteř.

Rok po první operaci se tak Turpal podrobil dalšímu zákroku, Ascherl mu do stehenní kosti voperoval rovnou dvě destičky. Po operaci se chlapec vrátil do Ruska, kde se po nějaké době bolesti vrátily. „Kost rostla a šrouby od destiček vypadly, jak vysvětlili později doktoři v Moskvě matce. Asi rok a půl matka informovala Ascherla, že chlapec má velké bolesti,“ tvrdí Demeterová.

Vážný zánět

Lékař se však vyděšené rodině bez prostředků přestal hlásit. Loni na jaře Turpalovi jedna z voperovaných destiček propíchla sval a trčela mu z nohy. Doma matce lékaři sdělili, že jedinou možností je amputace končetiny. „Matka psala a telefonovala Ascherlovi, který v té době pracoval v nemocnici Bethanien Chemnitz, ten ji odkazoval na svého pomocníka Nicu Nistiriuce, který hovoří rusky. Výsledkem stovek e-mailů, telefonátů různých lidí Ascherlovi i Nistiriucovi s prosbou o pomoc chlapci, kterého již několik let trápí pekelné bolesti, byly pouze sliby,“ zlobí se Demeterová.

Po velké kampani se do případu vložil dokonce čečenský prezident Ramzan Kadyrov, který Turpalovi zajistil peníze na další operaci v Moskvě, kde mu vytáhli celou stehenní kost. „Lékaři ale řekli, že v noze je vážný zánět a endoprotézu budou moci voperovat až někdy za rok. Chlapce od břicha dolů po celé noze zasádrovali, nemůže chodit, a v ležící poloze má zůstat ještě nejméně osm až devět měsíců,“ popisuje Demeterová zoufalou situaci chlapce.

Matka je navíc teď postavena před neřešitelný problém, musí sehnat velkou sumu peněz na voperování endoprotézy. Kvůli synově situaci se však zadlužila. „Léčí synovo utrpení sama bez jakéhokoliv zdravotnického vzdělání. Několikrát denně mu musí píchat koňské dávky léků. Horečku má Turpal téměř stále 39 až 42 stupňů. Převazy dělá rovněž matka několikrát denně,“ vykresluje Demeterová nynější dramatickou situaci rodiny.

Nemocnice odmítá verzi rodiny

Turpal nosí v důsledku zdravotních potíží jednu botu o velikosti 42, druhou o velikosti 37. „Operovaná noha je mnohem kratší, v důsledku čehož má vážné poškození páteře. Ascherl před první operací ujišťoval, že nic podobného se nemůže stát. Teď již neodpovídá on ani jeho pomocník,“ uvedla Demeterová.

Patnáctiletý Turpal-Ali Turluev má kvůli zákrokům poškozenou páteř.
Turpalovi propíchla sval voperovaná destička.

Server Lidovky.cz se oba muže pokoušel kontaktovat, ale na zaslané e-maily nereagovali. Sebastian Holm, výkonný ředitel nemocnice v Rummelsbergu, kde Turpala operovali, nicméně výše popsaný příběh odmítá. Velkou část sumy za operace podle něj uhradila nemocnice, rodina se navíc podle něj neřídila doporučením německých lékařů a neposílala Turpala na pravidelnou radiologickou prohlídku, což vedlo k současnému alarmujícímu stavu.

„Profesor Ascherl zůstal v kontaktu s matkou i poté, co změnil působiště. Podle jeho slov nabídl rodině lékařskou i finanční pomoc, když se loni dozvěděl o těžké situaci rodiny. Nakonec se to však nepovedlo kvůli problémům s vízy, ale také kvůli finančním požadavkům rodiny, které sahaly daleko za hranice léčby. Stále usiluje o nejlepší řešení a před pár dny nabídl možnost operace ve svém novém působišti, nemocnici v Tirschenreuthu v březnu, nebo dubnu,“ napsal Holm serveru Lidovky.cz. Jak ale upozorňuje rodina, Turpal v té době již nemusí být naživu kvůli šířící se infekci.

Ortoped Ascherl s velkou pravděpodobností léčí i české pacienty, klinika Tirschenreuth nabízí své služby i u nás, město leží poblíž německo - českých hranic. Server Lidovky.cz se nového Ascherlova zaměstnavatele na jeho chování k Turpalovi ptal dvakrát. „K tomuto případu bohužel nemám žádné oficiální informace,“ odpověděla nejdříve zástupkyně společnosti provozující kliniku Irena Vacíková. Podruhé již neodpověděla vůbec.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...