5. června 2019 10:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hradečtí policisté na jihu Moravy přetnuli drogovou trasu, našli i zlaté cihly

Pervitin (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pervitin (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Hradec Králové Královéhradečtí kriminalisté společně se zásahovou jednotkou zadrželi minulý týden na Hodonínsku skupinu čtyř lidí, která vyráběla a do celého Česka distribuovala pervitin. Policistům se tak podařilo přerušit významnou drogovou trasu z jižní Moravy do celé ČR, informovala mluvčí krajského policejního ředitelství v Hradci Králové Ivana Ježková.

Při domovních prohlídkách a na účtech obviněných policie zajistila věci a peníze pocházející zřejmě z prodeje pervitinu v celkové hodnotě téměř šest milionů korun. Policie při zátahu našla i zlaté cihly.

„Podařilo se nám zrušit zdroj na samém počátku, to se příliš nestává,“ řekla Ježková. Vyšetřování hradeckým policistům trvalo přes rok. „Do Jihomoravského kraje se královéhradečtí kriminalisté dostali postupným rozkrýváním odběratelské sítě, a to od koncových uživatelů přes drogové dealery, až se propracovali k informacím o velmi dobře vybavené laboratoři, ve které obvinění zvládli za jeden a půl roku vyrobit téměř 2,5 kilogramu drogy,“ uvedla Ježková.

Dva muže a dvě ženy policie obvinila z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Hlavními organizátory jsou sedmadvacetiletá žena a šestačtyřicetiletý muž z Brněnska, kteří pervitin vyráběli z léků obsahujících pseudoefedrin dovážených z Polska. Další dva obvinění, čtyřiadvacetiletý muž a stejně stará žena, jim pomáhali. 

Zlaté cihly za půl milionu

Hlavním organizátorům hrozí až 18 let vězení, zbylým dvěma obviněným až 12 let. Podle policie vyráběli velmi kvalitní a tedy žádaný pervitin. Nikdo z obviněných není uživatelem drog.

Hlavní obviněné zadržela policie při činu, když byli v závěrečné fázi výroby drogy. „Měli v plánu vyrobit ten den něco přes 400 gramů pervitinu. V prostorách, kde byli hlavní organizátoři zadrženi, jsme zajistili předměty a chemikálie, které tvoří technologický celek potřebný k výrobě drogy pervitin,“ uvedla Ježková.

Policisté při domovních prohlídkách našli řadu cenností, které pocházely zřejmě z prodeje drog, kromě aut, šperků, elektroniky šlo také o tři zlaté cihly v hodnotě asi 500 000 korun. Zajistili také peníze na bankovních účtech obviněných, které považují za výnosy z trestné činnosti. Kriminalisté došli k závěru, že po sečtení peněz na účtech a hodnoty věcí a špěrků si přišli prodejem drog téměř na šest milionů korun. Další více než dva miliony korun si obvinění mohli „vydělat“, kdyby ze zajištěných 20 000 tablet obsahujících pseudoefedrin vyrobili a prodali předpokládaných 1,7 kilogramu pervitinu.

„Ani jeden ze čtveřice obviněných neměl prokazatelně žádný jiný příjem pocházející z jakékoliv zaměstnanecké nebo podnikatelské činnosti,“ dodala mluvčí. Policie jim dokázala trestnou činnost od začátku roku 2017.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu
ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu

Ahoj, jsem ve 31 tt a pochopitelně přemýšlím nad porodem. Jsem prvorodička, takže mám z toho všeho strach a chlap mi moc nepomáhá. Chce být u porodu, ale zároveň je pro něj asi důležitější být v práci, protože kdykoli se bavíme o tom, zdali si bude moci vzít volno nebo zařídit, že bude okolo termínu v práci někde kolem a ne v zahraničí, je to pro něj problém.