20. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do Ďáblic se vůbec nehodí, odmítla Praha věžáky miliardáře Vítka

Aktuální návrh jedné ze tří budov investora CPI Reality, tento 16patrový objekt... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktuální návrh jedné ze tří budov investora CPI Reality, tento 16patrový objekt... | foto: Vizualizace ateliéru Kaama

PRAHA Další ránu dostal projekt několika výškových budov na pražském sídlišti Ďáblice firmy CPI Reality. Po odporu radnice Městské části Praha 8 a místních obyvatel se tentokrát záměru postavilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. Plány firmy patřící do realitního impéria miliardáře Radovana Vítka považují zastupitelé za hrozbu stávající podobě sídliště. Společnost však trvá na tom, že budovy chce vztyčit.

„Pokud jde o samotný záměr společnosti CPI Reality, považuji jej za nepřijatelný. Návrh narušuje urbanistickou koncepci sídliště Ďáblice a neodpovídá stabilizovanému území dle územního plánu. Rozumím proto obavám lidí, kteří na sídlišti bydlí a oceňuji jejich zájem o veřejný prostor v jejich okolí,“ uvedla radní pro územní rozvoj Petra Kolínská. Zastupitelé projekt odmítli na svém posledním zasedání.

Záměr CPI Reality se sestává ze čtyř budov, které mají doplnit stávající zástavbu ďáblického sídliště v ulicích Čumpelíkova, Frýdlantská, Tanvaldská a Střelničná. Na tři z nich lze pohlížet jako na výškové, dorůst mají do výše čtrnácti až šestnácti pater. Především kvůli jejich výšce se koncem června proti projektu ostře vymezila radnice Prahy 8, řada místních pak začala proti záměru sbírat podpisy pod petici. Klíčovým argumentem odpůrců je, že budovy naruší ráz sídliště.

Pražští zastupitelé při svém posledním jednání vycházeli právě ze zmíněné petice, jíž vyjádřili podporu. Sídliště Ďáblice se všeobecně považuje za jedno z nejcennějších v zemi, proto se jakékoliv zásahy do něj vnímají velmi citlivě. Podle kritiků záměr firmy CPI není sídliště schopné absorbovat. „Této nové kapacitní zástavbě není přizpůsobena infrastruktura – doprava, kapacita školek a škol, zdravotní péče a dalších služeb,“ míní ředitel Institutu plánování a rozvoje, příspěvkové organizace Prahy, Ondřej Boháč.

Aktuální návrh jedné ze tří budov investora CPI Reality, tento 16patrový objekt...
Aktuální návrh jedné ze tří budov investora CPI Reality (uliční pohled), tento...

Z čerstvého stanoviska pražských zastupitelů pro plány developera Vítka na ďáblickém sídlišti nic závazného neplyne. Zastupitelé jen deklarovali, že zmíněný projekt nemá jejich podporu. Jako k politickému prohlášení ke stanovisku zastupitelů také CPI Reality přistupuje. „Zastupitelstvo hlasovalo o petici, postavilo se za stěžovatele,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí firmy Jan Burian s tím, že na snaze investora budovy vztyčit se nic nemění. „Projekty na ďáblickém sídlišti realizovat budeme,“ dodal.

Svěřte nám sousední pozemky, žádá magistrát Praha 8

Ze zmíněných čtyř objektů klade CPI Reality největší důraz na dům ve Střelničné ulici. V reakci na předchozí kritiku a současně jako gesto dobré vůle investor změnil u této původně nejvíce kontroverzní budovy se zamýšlenými osmnácti nadzemními podlažími několik parametrů. Počet podlaží srazil na šestnáct. Současně ji nechal překreslit tak, aby nestínila výhledům z přilehlých domů.

„Počítáme s výstavbou bytů, dostatečnou kapacitou parkovacích míst, novými kapacitami pro služby, které v lokalitě prakticky neexistují. Marně hledáme faktické argumenty, proč by měl být s projektem vyjadřován nesouhlas,“ podotkl k tomu mluvčí Burian. Podle něj tím firma dává najevo, že dostatečně vnímá argumenty místních a má skutečný zájem o obohacení lokality. Budova ve Střelničné je v přípravách zatím nejdále, investor už ji podal k projednání jako studii na magistrát a start výstavby předpokládá koncem roku 2018.

Avizované ústupky v projektu ale místní radnici evidentně neobměkčily. Zdejší samospráva naopak podniká kroky, aby naplnění projektu investorovi co nejvíce ztížila. Požádala magistrát, aby jí svěřil pozemky sousedící s chystanými budovami v ulicích Střelničná a Tanvaldská. „S představami CPI o budoucí podobě budov absolutně nesouhlasíme. Proto žádáme magistrát o svěření pozemků, abychom se mohli účinně bránit ve stavebním řízení,“ vysvětlil starosta Městské části Praha 8 Roman Petrus.

O ztrátu identity sídliště se obává také iniciativa Krásné Kobylisy sdružující odpůrce projektu mezi místními, jež přišla se zmíněnou peticí. Nyní vyzvala radnici Prahy 8, aby vynaložila všechny síly k zastavení záměru. „Žádáme radní a zastupitele Městské části Praha 8, aby aktivně usilovali o záchranu urbanistického celku sídliště Ďáblice, jenž je odborníky hodnoceno jako jedno z nejcennějších sídlišť v Praze i v České republice,“ uvedla Eva Caková z iniciativy.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPERVIZOR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč