Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hudeček má v patách protikorupční policii. Kvůli pozemkům Pawlowského

Česko

  12:13
PRAHA - Developer Sebastian Pawlowski podal trestní oznámení na kroky bývalého vedení Prahy. Policie šetří, jestli politici nezpůsobili státu škodu velkého rozsahu. Hlavní město řídil z postu primátora olomoucký rodák Tomáš Hudeček jen rok a půl.

Exprimátor Tomáš Hudeček, bývalý člen TOP 09. foto: MAFRA - Petr Topič

Hudeček u soudu v kauze opencard. Rozhodoval bych se stejně, říká

A ačkoliv se teď ve volném čase učí na saxofon, kvůli rozhodnutím z­dob primátorování chodí na policii „jako do houslí“. Nejnověji podle zjištění LN prověřuje kroky Hudečkovy pražské vlády protikorupční policie v kauze pozemků švýcarského developera Sebastiana Pawlowského. Kvůli nim dokonce podnikatel hrozí státu arbitráží, v níž chce žádat více než 2,5miliardové odškodné.

„Bývalé vedení magistrátu jednalo účelově a především nejednalo v zájmu Prahy s péčí řádného hospodáře. Proto jsem podal trestní oznámení,“ říká v rozhovoru pro LN miliardář Pawlowski. „Nespecifikovali jsme s mými právníky konkrétní trestný čin, to je na policii. My jsme jen popsali, co přesně se událo. A policie, konkrétně Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, se tím začala zabývat a zahájila úkony v trestním řízení za dozoru Městského státního zastupitelství v Praze,“ dodal.

Spleť policejních šetření

Hudeček o vyšetřování ví. „V­tomto konkrétním případě jsem ještě nebyl podávat vysvětlení, ale někteří kolegové již na policii byli. V této kauze se policii ještě nepodařilo mě kontaktovat. Ale jinak jsem tam kvůli jiným kauzám skoro každý týden,“ řekl LN exprimátor.

Zeman: Primátora jsem na hrad nezval, protože jím byl Hudeček

Policie tradičně nechce probíhající šetření komentovat. „Nebudeme poskytovat žádné informace,“ sdělil pouze mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

V tomto konkrétním případě jde o Pawlowského investici do pozemků u pražských Benic za stovky milionů korun. Na podnět benické městské části magistrát v­roce 2010 ještě za Pavla Béma změnil územní plán a pozemky, které Pawlowski nakoupil a na kterých chtěl vystavět rodinné domky a­viladomy pro stovky lidí, se staly stavebními. O dva roky později však Benice samy změnu plánu zažalovaly. Nakonec Nejvyšší správní soud postup magistrátu označil za nezákonný a z pozemků jsou zase jen pole.

A právě kvůli tomu chce švýcarský podnikatel po státu miliardové odškodné.

Myšlenka Pawlowského trestního oznámení namířeného proti Hudečkovi a jeho éře na magistrátu pak směřuje k tomu, že se exprimátor a jeho úředníci nechovali jako řádní hospodáři. Nesnažili se totiž s developerem najít smírné řešení situace. A­tím mohli způsobit škodu velkého rozsahu.

Před soudem kvůli Opencard

Stejný případ, ale zřejmě z jiného úhlu, zmiňuje i další trestní oznámení, kterým se protikorupční policie zabývá. To Hudečkovu magistrátnímu vedení vyčítá, že se mělo účinněji útoku na schválený územní plán bránit.

Hudeček opustil zastupitelský klub TOP 09. Založil klub Nezávislých

Toto anonymní trestní oznámení, o němž před časem informoval deník Neovlivní.cz, přitom primárně zatáhlo Hudečka do jiné kauzy. V ní jde o pronájem Škodova paláce, který si v roce 2006 magistrát vedený Pavlem Bémem najal na 20 let právě od Pawlowského. Ten ovšem firmu Copa Retail, která palác ovládá, o­rok později prodal.

Policie přitom neřeší kroky Bémova magistrátu, za nějž byla údajně nevýhodná smlouva uzavřena. Zajímá se o dnešní primátorku Adrianu Krnáčovou, jež si s­vlastníkem paláce dopisovala o­výměně právníků ve sporech, v­nichž se město snaží dosáhnout snížení nájemného. To se pohybuje nad 200 miliony korun ročně.

Hudeček podle Neovlivní.cz zase musí policii vysvětlovat, proč se s firmou Copa Retail odmítl na nižším nájemném dohodnout a věc raději hnal k soudu.

Kromě toho v září začal Městský soud v Praze rozplétat jednu z­kauz okolo smluv na elektronickou kartu Opencard. V ní je Hudeček spolu s dalšími politiky včetně dalšího exprimátora Bohuslava Svobody a úředníky obžalován, že zvýhodnil společnost Haguess, která kartu provozovala. Všichni obžalovaní označili žalobu za absurdní.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...