Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Primátor Hudeček připravuje náhradu za Opencard. Za 40 milionů

Ekonomika

  19:08
PRAHA - Dosluhující vedení Prahy plánuje zavést systém, který má během dvou let zcela nahradit kritizovanou kartu Opencard. Systém vyjde zhruba na 40 milionů korun. Pokud se pro něj radní rozhodnou v úterý, první karty by si mohli cestující vyzvednout na začátku příštího roku.

Pražský primátor Tomáš Hudeček foto: Lidové noviny

O podrobnostech připravovaného systému, který má fungovat na technologii nové In Karty Českých drah, už minulý týden jako první informovaly Lidovky.cz. Umožňoval by přímé propojení s jízdným železničního dopravce.

Nová karta by podle zástupců města nějakou dobu “žila“ souběžně s Opencard.

Strany, které vyjednávají o příští koalici, se shodují, že by taková rozhodnutí měla rada nechat již na nové vedení.

Jak se zbavit závislosti na eMoneyServices

Bývalý pražský primátor Pavel Bém

Karta Opencard, která pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS), je spojena s řadou problematických smluv. Vedení města se s nimi pokouší řadu měsíců neúspěšně vyrovnat. Za prodloužení jedné ze smluv, na níž bylo pokračování Opencard závislé, čelí obžalobě deset bývalých i stávajících radních za ODS a TOP 09 a pět úředníků.

Praha proto nechala vypracovat nový systém, který mají dodat čtyři firmy. Každá z nich by získala zakázku za zhruba deset milionů korun. Odbavovací systém by zajistila společnost Mikroelektronika, o software by se postarala firma ODP, o kartové centrum XTCard a o další část systému plzeňský dopravní podnik.

„Je to nejlevnější a nerychlejší cesta, jak se zbavit závislosti na jediné firmě,“ řekl primátor. „Nový systém je technologicky otestovaný a právně podložený,“ tvrdí.

Rada tak upouští od původního plánu odkoupit od firmy eMoneyServices (EMS) majetková práva k Opencard. Firma žádala bezmála 500 milionů korun. Vypsání otevřené soutěže by podle primátora trvalo dva roky, což by znamenalo další z hlediska zákona problematické prodlužování smluv. Závazky, které má Praha z minulosti vůči EMS, patrně vyřeší až soud. Podle mluvčího EMS Martina Opatrného postupuje rada v rozporu se zákonem. „Považujeme to za naprosto účelové jednání a snahu využít situaci a přihrát zakázky spřáteleným firmám,“ tvrdí.

Opencard

Na karty Opencard, které mají platnost do konce roku 2016, si podle primátora mohou cestující dál nahrávat předplatné kupony. Od příštího roku by pak měli noví žadatelé nebo ti, kteří Opencard ztratí, dostat zcela novou kartu. Jak bude vypadat a zda se bude i nadále nazývat Opencard, zatím není jasné. Zvažuje se i možnost přehrát aplikace na jiný nosič, třeba do chytrých mobilních telefonů. Oba systémy budou fungovat souběžně s tím, že uživatelů původní Opencard bude ubývat.

Strany, které v Praze jednají o příští koalici - vítězné ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) - s postupem rady nesouhlasí. Jednička ANO v Praze Adriana Krnáčová nechápe, proč Hudeček a rada města chystá takto zásadní rozhodnutí teď, když na řešení karty Opencard měli dříve dost času. „Na všechna jeho rozhodnutí a rozhodnutí rady se budeme dívat velice pečlivě,“ sdělila ČTK.

„Je to nestandardní postup, rada by se měla zříct zásadních kroků, je to za hranicí slušnosti,“ řekl člen vyjednávacího týmu Trojkoalice Jan Wolf (KDU-ČSL). „Doporučil bych jim, aby dělali už jenom údržbové věci,“ řekl ČTK v reakci na chystaný krok Miloslav Ludvík (ČSSD).

  • Kartu Opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících.
  • V kauze Opencard už bylo odsouzeno pět úředníků.
  • Občanské iniciativy i některá média upozorňují, že skuteční strůjci projektu zůstávají nepotrestáni.
Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat