Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kauza Opencard pokračuje, počet obviněných možná naroste

Česko

  19:48
PRAHA - Policejní prověřování počátků pražské karty Opencard stále pokračuje. Vyšetřovatel Gejza Rakaš při dnešním jednání sněmovní komise k projektu řekl, že vedle pětice někdejších úředníků nevylučuje stíhání dalších lidí. "Jsou otevřené kauzy, o nichž nemůžu hovořit," uvedl. Někteří členové komise vyšetřovateli vyčítali, že podle nich opominul vyšetřování podezření z podvodu. Podle lidovce Ivana Gabala by vedl jiným směrem než k bývalým pracovníkům odboru informatiky.

Obvinění v kauze opencard foto: Koláž/ŠimonLidovky.cz

Trestní oznámení podala v prosinci 2009 někdejší opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková. Rakaš na jeden z dotazů uvedl, že se zabýval i možností, že by celý projekt mohl být od počátku podvodem. Skutečnosti tomu prý ale nenasvědčovaly. Vyšetřovatel taky nesouhlasil s tvrzením, že policie s oznámením Ryšlinkové nepracuje. Z jeho vyjádření vyplynulo, že stíhání úředníků, kteří jsou nyní nepravomocně odsouzeni, z něho vychází.

"Získáváme postupně dokumenty, které potvrzují, nebo vyvracejí dané okolnosti. Týká se to všech částí oznámení," uvedl Rakaš. Odpovědnost někdejších radních a zastupitelů ale označil za politickou. Tehdejší městští radní včetně primátora Pavla Béma (ODS) vystupovali v roli svědků. "Neuznali jste, že tam byl plánovaný podvod," oponoval Gabal.

Výslechy policistů

Komise ve čtvrtek vyslechla i bývalé policisty z protikorupčního útvaru Dušana Lávičku a Luboše Oujezkého. Lávička mimo jiné řekl, že jeden z nyní zatím nepravomocně odsouzených úředníků Jiří Chytil nemohl být v případu utajeným svědkem, protože neměl o čem utajeně svědčit. Z jeho vyjádření vyplynulo, že Chytilovi toto postavení ani nikdo nesliboval.

K TÉMATU:

Chytil byl ve výběrové komisi na provozovatele Opencard. Upozornil na dokument, podle kterého byl záměr projektu schvalován i na základě podkladů, které byly zpracovány na počítači majitele vítězné firmy Haguess. Pro Lávičku byl prý Chytil "neformálním informátorem", nechtěl být údajně nikde uveden. Lávička řekl, že se ho snažil vést ke sdělení informací, že někdo chtěl výběrovou komisi nějak ovlivnit. Takové údaje ale bývalý úředník nesdělil, podotkl.

„Přinejmenším podivný“ postup

Řeč byla taky o záznamu zahájení prověřování kauzy z počátku roku 2010. Oujezký řekl, že z něho po zásahu tehdejšího nadřízeného Václava Němce vypadly trestné činy, které by umožňovaly nasadit odposlechy. Lávička to ale zpochybnil. Za "přinejmenším podivný" označil Oujezký postup městského státního zastupitelství, které se vyšetřovatelů dotazovalo na stav prověřování, ač před tím původní záznam zrušilo.

Až druhý záznam, který údajně vymezila státní zástupkyně Dagmar Máchová jako porušování závazných pravidel hospodářského styku, neumožnil využít odposlechy. "Kvalifikace mi ale přišla přiléhavější," řekl poslancům Lávička. Podotkl ale také, že pokud by v záznamu zůstala takzvaná pleticha, dozor kauzy by přešel z městského na obvodní státní zastupitelství.

Oujezký stejně jako bývalý vyšetřovatel kauzy Zdeněk Ondráček soudí, že magistrát předem věděl o prohlídce, kterou policisté na úřadu provedli kvůli Opencard v březnu před čtyřmi lety.

Ondráček i Oujezký od policie později odešli. Ondráček je nyní poslancem KSČM, Oujezký je jeho asistentem.

Karta Opencard Prahu stála 1,35 miliardy korun. Dosud si ji vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. V případu už padlo několik žalob. Na soud se obrátily pražský dopravní podnik i firma eMoneyServices (EMS), vlastník práv k Opencard. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) se nedávno zmínil o možnosti arbitráže.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...