Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Začněte aktivně bojovat v Africe proti ebole, vyzývají Česko Lékaři bez hranic

S těly lidí, jež zahubila ebola, je nutné manipulovat s nejvyšší opatrností.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S těly lidí, jež zahubila ebola, je nutné manipulovat s nejvyšší opatrností.... | foto: ČTK

PRAHA Česká republika by měla poslat odborníky do nejpostiženějších míst ebolou a nesedět jen s rukama v klíně. V otevřeném dopise k tomu vládu vyzývá humanitární organizace Lékaři bez hranic skrze ředitele české pobočky Pavla Grubera. Podle ní by měli vyspělé země budovat v západní Africe nová izolační centra, mobilní laboratoře a vytvořit letecké mosty pro pro transport personálu a vybavení.

„Více než finanční prostředky potřebují v tuto chvíli zasažené země odpovídající izolační zařízení, laboratoře a kvalifikovaný personál. Jsme přesvědčeni o tom, že Česká republika má dostatečné kapacity pro boj s biologickými hrozbami a může je nabídnout,“  tvrdí ředitel Lékařů bez hranic v České republice Pavel Gruber. Podle něj by státy rozvinutého světa neměly sedět s rukama v klíně a omezovat svou aktivitu na ochranu vlastního území.

Otevřený dopis ředitele české pobočky humanitární organizace Lékaři bez hranic...
Otevřený dopis ředitele české pobočky humanitární organizace Lékaři bez hranic...

Proto posílá vládě otevřený dopis, který je adresován premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). V něm jsou popsány konkrétní kroky, na kterých by se mělo Česko podílet. Jde o vybudování nových center v západní Africe, které by izolovaly nakažené pacienty, rozmístění mobilních laboratoří pro účinnější diagnostiku nemoci nebo vytvoření sítě polních nemocnic pro infikované zdravotníky. Vzniknout by měl i letecký most pro veškerý personál a vybavení.

Zemřelo již 2100 lidí

Gruber v dopise přiznává, že ebolová centra jsou v současnosti přetížená, zdravotníci jsou infikováni a mnozí umírají. Nutné je tedy urychlené řešení situace, proto žádá premiéra o společnou schůzku.

Podobný apel od této mezinárodní humanitární a zdravotnické organizace přichází i dalším politickým představitelům po celém světě. Epidemii, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý měsíc označila za „zdravotnickou krizi mezinárodního charakteru“, podlehlo již přes 2100 lidí v Libérii, Sierra Leone, Guineji a Nigérii.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?