Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hummer je v čínských rukách

Česko

Čínská strojírenská firma Sichuan Tengzhong si od zkrachovalé americké automobilky GM pořídila divizi vozidel Hummer. Cena byla podle odhadů nízká - pod 500 milionů dolarů.

DETROIT/PRAHA Po německé značce Opel se zkrachovalé automobilce General Motors podařilo zachránit další značku. Vedení společnosti včera oznámilo, že uzavřelo dohodu o prodeji značky Hummer, pod níž GM vyráběla terénní vozidla známá především vysokou spotřebou pohonných hmot.

Čínská strojírenská firma Sichuan Tengzhong, která se zaměřuje na výrobu nákladních vozidel a také silničních a mostních konstrukcí, Hummer převezme ve třetím kvartálu letošního roku. Podle všeho v USA zachová tři tisíce pracovních míst pro zaměstnance, kteří hummery montují. GM nezveřejnila podrobnosti transakce ani prodejní cenu, omezila se jen na konstatování, že nový majitel má v plánu montovat do hummerů i energeticky méně náročné motory. Již dříve se však v souvislosti s chystaným prodejem Hummeru objevily zprávy, podle nichž nedostala GM žádnou nabídku přesahující pět set milionů dolarů.

Kdyby se zkrachovalému koncernu nepodařilo najít kupce do první poloviny června, značka Hummer by pravděpodobně zanikla zásahem amerického konkurzního soudu, který bude bankrot GM řešit v následujících týdnech. „V podstatě jsme teď velice spokojení,“ komentoval zprávu o prodeji mluvčí Hummeru Nick Richards. „Když vezmete v úvahu kvality nového majitele značky, tak splňuje všechna naše kritéria. Má dlouholeté mezinárodní zkušenosti a dlouhodobou vizi rozvoje. Má však i dost peněz na investice do úspornějších vozidel, což je podmínkou dalšího růstu značky Hummer,“ dodal mluvčí.

Po Opelu a Hummeru teď musí GM najít kupce ještě pro značky Saab a Saturn. Pontiac pošle příští rok do likvidace a ponechá si Chevrolet, Cadillac, Buick a GMC.

Hummer se stal nejen pro General Motors symbolem všech problémů, kterými trpí současný americký autoprůmysl. Obrovské auto s vysokou spotřebou se na silnice třetího tisíciletí podle názoru mnoha odborníků i zákazníků už nehodí. Jen loni klesly prodeje hummerů o 51 procent a letos pokles pokračoval. I ve srovnání s už tak špatným rokem 2008 klesly prodeje hummerů za prvních pět měsíců o 67 procent.

Nový majitel převezme kromě značky a výrobních závodů také 220 dealerů vozidel značky Hummer, kteří operují po celém světě.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.