17. září 2017 11:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Humorem proti nenávisti. Člověk v tísni vydává komiks inspirovaný hláškami trollů

Komiks Slušný Čech: Anonymní internetový hrdina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komiks Slušný Čech: Anonymní internetový hrdina | foto: Člověk v tísni

PRAHA V pátek vyšel první díl komiksu Člověka v tísni, který bude pravidelně vycházet každý pátek na sociálních sítích této neziskové organizace. Komiks inspirovaný komentáři ‚hejtrů a trollů‘ humorem bojuje proti nenávisti. Komiks nevznikl proto, aby se někomu vysmíval, popudem byla čistě reakce na „bohapusté trollení“, řekla pro Lidovky.cz editorka sociálních sítí Adriana Černá.

Nápad pochází z hlavy Adriany Černé, která spravuje sociální sítě neziskové organizace Člověka v tísni, kam, jak sama přiznává, nechodí jenom pochvalné nebo podnětné komentáře. „Lidé si k nám občas chodí i ‚odložit‘ kus své frustrace nebo nenávisti a tzv. nás ‚trollí‘,“ vysvětluje podnět k nápadu s komiksem jakožto nástrojem boje s nenávistí jeho autorka Adriana Černá.

„Snažím se odpovídat na kritiku i negativní zprávy, ale některé komentáře jsou tak absurdní, že nad nimi člověk nejenom nevěřícně kroutí hlavou, občas se i srdečně zasměje. Přišlo by mi škoda se o náš ‚zlatý fond‘ nepodělit,“ řekla Adriana Černá pro server Lidovky.cz. Poté předložila nápad grafičce Nině Damové z neziskové organizace, která z toho byla rovněž nadšená a tak se celý nápad zrodil. Stvořili tak komiks Slušný Čech: Anonymní internetový hrdina.

Na Twitteru zaznělo, že se bude od nynějška každý pátek v devět hodin ráno vydávat krátký komiks inspirovaný komentáři ‚hejtrů’ a humorem budou bojovat proti nenávisti. To by mělo být hlavní myšlenkou komiksu. Bojovat humorem proti nenávisti je „rozhodně hlavní myšlenkou komiksu, citovat opravdové komentáře,“ řekla Černá.

„Možná některé budou potřeba upravit tak, aby se daly použít v tříobrázkovém komiksu, ale pointa bude rozhodně autentická. Použité hlášky nebudou ale od lidí, kteří s námi nesouhlasí, protože lidé mají na takové názory plné právo a zaslouží si, abychom s nimi diskutovali a poslechli si je. Slušnou kritiku máme naopak rádi. Komiks také nevznikl proto, abychom se někomu vysmívali za jeho neznalost. Komiks má fungovat jako reakce na bohapusté trollení,“ dodala.

O tom, jak dlouho bude komiks vycházet, nemá zatím nezisková organizace Člověk v tísni, přesnou představu. „Zatím je v plánu jeho publikování na sociálních sítích jednou týdně, dokud nás to bude bavit a bude plnit účel, za kterým vznikl. Totiž – postavit se nenávisti a udělat si z ní legraci, odzbrojit jí, uvolnit se a jít dál,“ řekla Černá.

Najdete na Lidovky.cz