Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi se složili na kozy a prasata pro nejchudší Rwanďany

Magazín

  6:06
PRAHA - Čeští dárci se během letní charitativní kampaně českého zastoupení Dětského fondu OSN (+UNICEF) složili na 144 koz a 35 prasat pro nejchudší rodiny a sirotky ve středoafrické Rwandě. Podpořili i komunitní spoření, které místním ženám umožní start vlastního podnikání.

ilustrační foto foto: Bohumil Fišer

Za 45 dní trvání kampaně se díky 237 dárcům podařilo na sbírkovém portále vybrat celkem 253.785 korun, což je o 100 000 korun více než původní cílová částka, informoval za organizátory Miroslav Ledvinka.

Na portálu darujspravne.cz mohli lidé od poloviny července do 26. srpna přispět jakoukoliv částkou. Například na jednu kozu bylo potřeba poslat 905 korun, jedno prasátko vyšlo zhruba na dvojnásobek. „Nákup kozy nebo prasátka byl mezi dárci nejpopulárnější, přispěly na něj téměř tři čtvrtiny všech dárců. Zbytek tvoří příspěvky na vkladní knížku a dary, jejichž účel dárci neurčili,“ uvedl Ledvinka.

Darovat peníze na nákup kozy, osla s povozem nebo kuřat, které obyvatelům afrických zemí, Kambodže nebo Nepálu pomohou zajistit si trvalou obživu, umožňuje také například humanitární organizace Člověk v tísni. Lidé mohou přispět na webu skutecnydarek.cz.

Přes významný pokrok ve snižování dětské úmrtnosti trpí 38 procent dětí ve Rwandě chronickou podvýživou, která je způsobena nedostatkem kvalitní stravy. „Řešením chronické podvýživy není dodávat jídlo - lidé si musí pomoci sami. Dobytčí banky jim dávají možnost trvalé obživy a posilují jejich soběstačnost. Komunitní spoření navíc místním ženám umožňuje start drobného podnikání a pomáhá vytvářet rezervy pro případ nemoci či neúrody,“ uvedla ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Projekty ve Rwandě podporuje český UNICEF dlouhodobě. Díky pomoci českých dárců ve Rwandě celé vesnice pijí čistou vodu, stovky dětí chodí do školy a pro více než 660 osiřelých nebo ohrožených dětí se našli náhradní rodiče nebo opatrovník v rodině. Patronkou aktuální sbírky na stádo domácích zvířat byla spisovatelka Barbara Nesvadbová, která programy UNICEF ve Rwandě navštívila letos v březnu.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě
Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě

V Norsku, zemi lososů, se nepoužívá výraz šťastný jako blecha, ale šťastný jako losos. I vy teď můžete ochutnat nejprodávanější omega-3, které...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat