Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Češi se složili na kozy a prasata pro nejchudší Rwanďany

Magazín

  6:06
PRAHA - Čeští dárci se během letní charitativní kampaně českého zastoupení Dětského fondu OSN (+UNICEF) složili na 144 koz a 35 prasat pro nejchudší rodiny a sirotky ve středoafrické Rwandě. Podpořili i komunitní spoření, které místním ženám umožní start vlastního podnikání.

ilustrační foto foto: Bohumil Fišer

Za 45 dní trvání kampaně se díky 237 dárcům podařilo na sbírkovém portále vybrat celkem 253.785 korun, což je o 100 000 korun více než původní cílová částka, informoval za organizátory Miroslav Ledvinka.

Na portálu darujspravne.cz mohli lidé od poloviny července do 26. srpna přispět jakoukoliv částkou. Například na jednu kozu bylo potřeba poslat 905 korun, jedno prasátko vyšlo zhruba na dvojnásobek. „Nákup kozy nebo prasátka byl mezi dárci nejpopulárnější, přispěly na něj téměř tři čtvrtiny všech dárců. Zbytek tvoří příspěvky na vkladní knížku a dary, jejichž účel dárci neurčili,“ uvedl Ledvinka.

Darovat peníze na nákup kozy, osla s povozem nebo kuřat, které obyvatelům afrických zemí, Kambodže nebo Nepálu pomohou zajistit si trvalou obživu, umožňuje také například humanitární organizace Člověk v tísni. Lidé mohou přispět na webu skutecnydarek.cz.

Přes významný pokrok ve snižování dětské úmrtnosti trpí 38 procent dětí ve Rwandě chronickou podvýživou, která je způsobena nedostatkem kvalitní stravy. „Řešením chronické podvýživy není dodávat jídlo - lidé si musí pomoci sami. Dobytčí banky jim dávají možnost trvalé obživy a posilují jejich soběstačnost. Komunitní spoření navíc místním ženám umožňuje start drobného podnikání a pomáhá vytvářet rezervy pro případ nemoci či neúrody,“ uvedla ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Projekty ve Rwandě podporuje český UNICEF dlouhodobě. Díky pomoci českých dárců ve Rwandě celé vesnice pijí čistou vodu, stovky dětí chodí do školy a pro více než 660 osiřelých nebo ohrožených dětí se našli náhradní rodiče nebo opatrovník v rodině. Patronkou aktuální sbírky na stádo domácích zvířat byla spisovatelka Barbara Nesvadbová, která programy UNICEF ve Rwandě navštívila letos v březnu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!