19. července 2019 5:09 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Kozy poznají emoce ostatních podle jejich mečení, zjistila studie

Mezi zvířata, které komunita chová, patří i kozy a ovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi zvířata, které komunita chová, patří i kozy a ovce. | foto: MAFRA - Petr Topič

Domácí hospodářská zvířata jsou mnohem empatičtější, než bychom si mohli myslet. Tvrdí to nová studie, podle níž jsou kozy schopné rozlišit pozitivní a negativní emoce v mečení jiných koz a reagovat na jejich pocity, napsal zpravodajský server CNN.

Britští, švýcarští a italští vědci nahráli v kozím útulku v britském Kentu „pozitivní mečení“, když kozy dostaly krmení, a „negativní mečení“, když byla některá z nich zavřená sama v ohradě nebo když se dívala, jak se jiná koza krmí.

Tým poté přehrál tyto záznamy jiným kozám a sledoval jejich reakce. Kozy vykazovaly řadu fyziologických změn na různé zvuky - například jim začalo rychleji bít srdce, když slyšely „pozitivní mečení“.

Předchozí experiment Londýnské univerzity zjistil, že kozy jsou schopné rozlišit mezi mečením spřátelených a cizích koz. Jiný výzkum potvrdil, že koně umí poznat naštvané a šťastné lidské obličeje, a že krávy a vepři změní vlastní chování podle tónu hlasových projevů dalších jedinců svého druhu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz