Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kozy poznají emoce ostatních podle jejich mečení, zjistila studie

Magazín

  5:09
Domácí hospodářská zvířata jsou mnohem empatičtější, než bychom si mohli myslet. Tvrdí to nová studie, podle níž jsou kozy schopné rozlišit pozitivní a negativní emoce v mečení jiných koz a reagovat na jejich pocity, napsal zpravodajský server CNN.

Mezi zvířata, které komunita chová, patří i kozy a ovce. foto: MAFRA - Petr Topič

Britští, švýcarští a italští vědci nahráli v kozím útulku v britském Kentu „pozitivní mečení“, když kozy dostaly krmení, a „negativní mečení“, když byla některá z nich zavřená sama v ohradě nebo když se dívala, jak se jiná koza krmí.

Kozy mají podle vědců raději lidi, kteří se usmívají

Tým poté přehrál tyto záznamy jiným kozám a sledoval jejich reakce. Kozy vykazovaly řadu fyziologických změn na různé zvuky - například jim začalo rychleji bít srdce, když slyšely „pozitivní mečení“.

Předchozí experiment Londýnské univerzity zjistil, že kozy jsou schopné rozlišit mezi mečením spřátelených a cizích koz. Jiný výzkum potvrdil, že koně umí poznat naštvané a šťastné lidské obličeje, a že krávy a vepři změní vlastní chování podle tónu hlasových projevů dalších jedinců svého druhu.

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...