Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Policejní šéf Husák si odvolání nepřevzal. I po skandální účasti na mejdanu zůstává formálně ve funkci

Vladislav Husák na snímku z července 2018 foto: ČTK

Praha - Vladislav Husák zatím formálně zůstává libereckým krajským policejním ředitelem. Odvolání z funkce kvůli účasti na oslavě v teplickém hotelu předminulý týden si kvůli svému zdravotnímu stavu doposud nepřevzal. Po dobu nepřítomnosti ho zastupuje jeho náměstek, sdělila mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Policejní prezident Jan Švejdar odvolal Husáka k pondělí, zároveň s ním vede kázeňské řízení. Policista ale v pátek skončil v nemocnici.
  11:40

„Vzhledem k tomu, že Vladislav Husák dosud nepřevzal rozhodnutí o odvolání z funkce krajského ředitele pravděpodobně z důvodu současné pracovní neschopnosti a jeho převelení na jiné služební místo není proveditelné, formálně zůstává ředitelem liberecké policie,“ uvedla Rendlová. Policie tak podle ní nemůže podle zákona ustanovit na toto místo někoho jiného.

Policista měl od pondělí působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy, zároveň po rozhovoru se Švejdarem minulý týden požádal o dovolenou. Česká televize ale v pátek uvedla, že se Husákovi ráno udělalo zle na policejní stanici v Kořenově na Jablonecku, kolegové zavolali záchranáře. S podezřením na interní onemocnění ho do nemocnice přepravil vrtulník. Policejní prezident následně uvedl, že je Husákův stav stabilizovaný. K dalšímu vývoji se už policie ani nemocnice nechtěly vyjadřovat.

Husák byl 23. ledna na oslavě podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy v hotelu Prince de Ligne, která znamenala porušení několika vládních nařízení proti šíření koronaviru. Policejní prezident označil Husákovu účast na oslavě za neomluvitelnou. V pátek v rozhovoru pro server Blesk.cz dodal, že policista poškodil svým chováním celý sbor. „Měl by za své jednání přijmout odpovědnost, omluvit se a odejít. Já bych to na jeho místě udělal,“ uvedl. K vyvození osobní odpovědnosti Husáka vyzval také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Husák se hájil tím, že v hotelu měl domluvené setkání se šéfem Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou a se současným místopředsedou Rady České televize Jiřím Šlégrem o sportovní unii. Hnilička po kritice rezignoval na poslanecký mandát. V čele agentury rozdělující miliardy korun na sport ale zůstal. Na funkci kvůli účasti na Bendově oslavě rezignoval také šéf fotbalových Teplic Petr Hynek či teplický zastupitel Michal Kasal.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...