Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Hygienička: Váhu aktovky normy neřeší

Česko

Bolesti hlavy, zad, problémy s dýcháním, skolióza páteře. To jsou podle hygieničky Hany Nejedlé důsledky příliš těžké školní tašky.

* LN Kolik rodičů se na vás už obrátilo se stížností, že jejich děti nosí příliš těžkou aktovku?

Od začátku školního roku se na nás obrátilo šest rodičů, což je docela dost. Někteří říkali, že školní taška jejich dítěte váží až deset kilo, což je opravdu strašné.

* LN Co jste jim poradila?

Problém je v tom, že neexistuje žádná norma ohledně maximální hmotnosti aktovky. Existuje pouze předpis, který se týká technických parametrů, jako jsou materiály, ze kterých taška smí být vyrobena, a podobně. Váhu ale žádná norma neřeší. Kdysi, v devadesátých letech, něco takového existovalo. Byly tam uvedeny doporučené hmotnosti. Pohybovalo se to mezi 2,5 až pěti kilogramy, podle věku dítěte.

* LN Proč jsou tašky tak těžké? Je to kvůli váze učebnic?

Nejde jen o ně. Dítě s sebou nosí i další předměty, třeba velkou láhev na pití, která může být docela těžká. Některé děti také s sebou nosí raději všechno, aby náhodou něco nezapomněly. Rodiče by se určitě měli zajímat o to, co dítě v aktovce nosí. A případně se zkusit domluvit se školou, jestli by si část učebních pomůcek nemohlo nechávat tam.

* LN Jaké zdravotní potíže může dětem příliš těžká aktovka způsobit?

Pokud dítě těžkou tašku nosí dlouhodobě, může jít o nejrůznější potíže. Začíná to únavou a jde to přes bolesti hlavy a zad. Ty se mohou objevit v oblasti krční, hrudní nebo bederní páteře, podle toho, jakým způsobem dítě tašku nosí. Promítá se to do celého těla. Žák může mít problémy s dýcháním, bolestmi kyčlí. Pokud se s tím nic nedělá, může se objevit také skolióza páteře.

Autor: