14. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Přetížené školní aktovky? Pomůže i správný typ

školáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy školáček | foto: Shutterstock

PRAHA Školní brašna pro prvňáčka by neměla přesáhnout deset procent váhy dítěte. Kromě anatomicky tvarovaných zad by na aktovce neměla chybět blikající světla a reflexní pásky pro lepší viditelnost školáka, tvrdí odbornice.

Rodičům, kteří s blížícím se školním rokem řeší nákup nejvhodnější tašky do školy, také radí nevybírat vzor s momentálním pohádkovým idolem. Neutrální potisk se totiž školákovi tak rychle neokouká.

Aktovka by měla být co nejlehčí. "Pro děti na prvním stupni by její hmotnost neměla přesáhnout deset procent jejich tělesné váhy. Těžší předměty, jako jsou knihy, se dávají vždy do kapsičky, která je co nejblíže k zádům. Takto bude váha knih více přenášená na tělo a páteři se alespoň trochu uleví," uvedla primářka Rehabilitačního ústavu z Brandýsa nad Orlicí Michaela Tomanová. Důležité je také občas zkontrolovat, jestli s sebou dítě v brašně netahá zbytečnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro nejmenší školáky jsou podle primářky nejvhodnější klasické aktovky, protože jsou pevnější a lépe se v nich udržuje pořádek. Batohy jsou spíš pro starší děti, těm by zase rodiče měli připomínat správné nošení. "Nošení brašny na jednom rameni je oblíbený módní nešvar řady školáků, který však přispívá k horšímu držení těla i zátěži zádových svalů," upozornila Tomanová.

Správná školní brašna by na sobě měla mít i bezpečnostní prvky. Kromě odrazek to mohou být reflexní lemy po obvodu tašky a na popruzích. "Velice účelné jsou také blikačky a fluorescenční pláštěnky a obecně jakékoli reflexní prvky, které zvýší viditelnosti dítěte za zhoršených meteorologických podmínek," sdělila Michaela Svobodová, která prodává školní potřeby v obchodním domě v pražské Hostivaři

Zátěž pro záda nebo zátěž pro peněženku?

Nákup aktovky přitom není levnou záležitostí, ceny se pohybují od několika set korun až po 2000.

I technicky sebelepší taška ale u dětí nebude mít úspěch, pokud se jim nebude líbit. Zatímco dětem se zpravidla nejvíc zamlouvají aktovky s aktuálně nejpopulárnějšími pohádkovými postavami, prodavačka radí kupovat spíš brašny s klasickými motivy. "Ideální jsou nadčasové obrázky - zvířátka nebo nestárnoucí motiv Mickey Mouse, který je populární již mnoho dekád. Starší děti ocení spíše barevné kombinace než obrázky pohádkových hrdinů," tvrdí Svobodová.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz