22. června 2009 18:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

I Česko už má svou stranu internetových pirátů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 34Diskuse
Pirátská strana se honosí znakem skutečných mořských pirátů (Ilustrační foto)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pirátská strana se honosí znakem skutečných mořských pirátů (Ilustrační foto) | foto: AFP

PRAHA  Nelíbí se vám, co se kolem vás děje? Chcete prosadit něco jiného? Založte politickou stranu. "Internetoví piráti" a příznivci Kaplického knihovny už to udělali. A míří do politiky.

Česká pirátská strana (ČPS) se minulý týden zaregistrovala na ministerstvu vnitra. Její mladší kolegyně, strana s příznačným názvem Blob, oznámila svůj vznik v neděli. První chce kandidovat už do podzimních parlamentních voleb, druhá se teprve ustavuje. Obě ale mají leccos společného.

"Nejde nám o dobře placená křesla v parlamentu. Náš hlavní cíl je zviditelnění problematiky regulace internetu a liberalizace autorských práv," říká  Kamil Horký z ČPS.  Podobně je na tom i Blob. "Naším hlavním cílem je jednoznačně stavba budovy Národní knihovny na Letné podle návrhu Jana Kaplického," říká Martin Charvát, jeden ze zakladatelů strany.

Více o straně Blob čtěte v rozhovoru s Martinem Charvátem

V úspěch u voličů ale obě politická seskupení samozřejmě věří. ČPS je dokonce považována za černého koně podzimních voleb.

V zahraničí osvědčená věc
Společné mají nově vzniklé strany také to, že se inspirovaly v zahraničí. "Piráti" sází na publicitu Švédské pirátské strany, která uspěla ve volbách do Evropského parlamentu. Blob chce napodobit britskou The Valley, které se v Londýně podařilo prosadit rekonstrukci fotbalového stadionu.

Jestli "čeští piráti" a Blob uspějí, je zatím ve hvězdách. Mohou ale k volbám přilákat i voliče, kteří by jinak nepřišli.

Kamil Horký, člen České pirátské strany o ambicích a programu

Paradoxně jsou mezi námi i umělci, říká Kamil Horký
Člen České pirátské strany o členech, programu i ambicích strany.

Můžete prozradit nějaká jména, která by se mohla
objevit na kandidátkách? Postaví se za "české piráty" nějaké známé tváře?
Rozhodně to nebude žádná tvář z politiky, ale zvažujeme oslovení některých umělců. Paradoxně, ačkoliv jsme strana, která má za cíl revidovat a omezit autorský zákon, je mezi námi spousta umělců a programátorů. Současný stav často nevyhovuje ani jim.

Kdy a jak hodláte stranu prezentovat veřejnosti?
Naším hlavním informačním kanálem je Internet, o placené kampani neuvažujeme. Využíváme také publicity Švédské pirátské strany.

Jaký bude program strany? Boj za svobodu šíření informací nebo liberalizace autorského práva jsou velmi obecné pojmy. Máte konkrétní návrhy, jak své cíle realizovat?
V neděli proběhne ustavující fórum strany, na něm odsouhlasíme návrhy, které už máme připravené.

Myslíte si, že můžete oslovit i voliče, kteří se o internet a autorská práva nezajímají?
To bude samozřejmě složité. Ale spousta voličů už nechce volit ani jednu z parlamentních stran, protože v tom nevidí budoucnost. Počítáme s lidmi, kteří k volbám jinak nechodí, ale náš program je zaujme natolik, že nás volit přijdou.

Skutečně máte ambice v podzimních parlamentních volbách uspět? Nechcete jen problematiku autorských práv a regulace internetu zviditelnit?
Zviditelnění problematiky je náš hlavní cíl. Z toho důvodu také potřebujeme co nejvíce hlasů, aby bylo vidět, že je tato problematika pro občany ČR důležitá. Samozřejmě, že možnost podílet se na vytváření zákonů by naší myšlence pomohla, ale není to náš hlavní cíl. Nejde nám o dobře placená křesla v parlamentu. Možnost úspěchu tady samozřejmě je, v průzkumech na Internetu máme dobré výsledky.

Některé malé politické strany v současnosti uvažují o
vytvoření společné kandidátky. Přistoupili byste na takovou spolupráci?
Už jsme dostali nějaké nabídky, zatím jsme se rozhodli na ně nepřistoupit. Může se to samozřejmě časem změnit, ale není to pravděpodobné. Za sebe mohu říct, že jsem proti takové spolupráci před podzimními volbami. Náš hlavní cíl, zviditelnění tématu, by tak ztratil smysl.

  • 34Diskuse

Najdete na Lidovky.cz