30. listopadu 2017 12:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

I otec má dostat právo strávit s dítětem Vánoce, upozornil soud

Vánoce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Také otec by měl mít možnost trávit se svým dítětem Štědrý den, uvedl Ústavní soud (ÚS) v novém nálezu. Pokud spolu rodiče nežijí, mohou se o Vánocích v péči o dítě prostřídat v sudých a lichých letech. ÚS zrušil rozsudky Krajského soudu v Českých Budějovicích a Okresního soudu v Písku, zdůraznil právo rodinný život a právo na péči o děti i jejich výchovu.

Pisatel stížnosti je otcem chlapce narozeného v roce 2013. Písecký soud jej svěřil do výlučné péče matky. Otci uložil povinnost přispívat na výživu syna a umožnil mu stýkat se s ním vždy o sudém víkendu a každý sudý rok od 26. do 28. prosince, tedy nikoliv na Štědrý den.

Návrh na střídavou péči soud zamítl písecký soud zejména s ohledem na to, že rodiče bydlí 180 kilometrů od sebe. Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodnutí potvrdil. Ústavní soud justici vytknul to, že nerespektovala a zásadně omezila dřívější úpravu styku mezi dítětem a otcem. V minulosti se vídali téměř každý víkend.

Zvláště pak ústavní soudci zdůraznili význam Vánoc. „Má-li být upraven styk nerezidentního rodiče přiměřeně, je nutné, aby měl možnost být s dítětem i na Štědrý den (tedy v ten pro dítě i jeho rodiče ‚nejsvátečnější‘ den v roce) - obdobně jako matka dítěte,“ stojí v nálezu.

Při rozhodování o styku obou rodičů s dítětem mají soudy dbát i na další svátky či prázdniny. „Styk obou rodičů lze upravit tak, aby mohli o syna rovnoměrně pečovat v režimu ‚lichý a sudý rok‘ o jarních a podzimních prázdninách, Velikonocích, 5. a 6. července či dalších státem uznávaných svátcích,“ napsali ústavní soudci.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz