Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
10. března 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

I Toman měl svou Nagyovou. Šéfka kabinetu brala rekordní odměny

Exministr zemědělství Miroslav Toman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exministr zemědělství Miroslav Toman | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Tajnůstkaření kolem čtvrtmilionové odměny, kterou těsně před svým odchodem udělil jednomu ze svých zaměstnanců exministr zemědělství Miroslav Toman, je u konce. Serveru Lidovky.cz se podařilo rozklíčovat jméno obdarovaného úředníka, respektive úřednice. Peníze dostala šéfka jeho kanceláře Zdenka Ehlová.

Za leden udělil sice jen jedinou odměnu, zato rovnou čtvrtmilionovou. Exministr Toman i samotné ministerstvo zemědělství ale dosud jméno dotyčného úředníka bedlivě tají. S odkazem na ochranu osobních údajů.

"Odměna ve výši 250 tisíc korun (schválena dne 22. 1. 2014, pozn. red.) byla poskytnuta jedné osobě zařazené ve funkci ředitele odboru po dobu sedmi měsíců, s platem 76 tisíc korun měsíčně," zní konečné vyjádření ministerstva zemědělství, které poskytla Lenka Jirsa Pavlátková, vrchní ředitelka Kabinetu ministra.

PSALI JSME:

Žádné konkrétní jméno nezaznělo. Server Lidovky.cz tedy zaslal na ministerstvo další dotaz s odvoláním na zákon o svobodném přístupu k informacím. Tentokrát požádal úřad o jména všech ředitelů odborů, kteří splňovali uvedený údaj o době strávené ve funkci.

Vylučovací metoda

Okruh možných příjemců odměny 250 tisíc korun se tím obratem snížil na pět osob. Jednu z nich přitom bylo možné rovnou vyloučit. Šéf personálního odboru René Keller totiž skončil ve funkci s příchodem ministra Tomana.

Jak zjistil server Lidovky.cz, bonus nezískal ani Jiří Pondělíček, který řídí Odbor státní správy lesů, myslivosti a rybářství. Potvrzuje to i dosud první vyjádření samotného exministra Tomana, podle kterého odměnu dostal člověk, který v rezortu s jeho odchodem skončil. Pondělíček přitom na ministerstvu zemědělství pracuje i nadále.  

Odměny 2013

Server Lidovky.cz i tento rok sestavil inventuru platů a prémií v nejvyšších patrech státní správy. Díky informačnímu zákonu získal přehled odměn, které se v loňském roce rozdělovaly v jednotlivých rezortech.

Kde padly nejvyšší bonusy?

"Pracovník, který tuto částku obdržel, ukončil pracovní poměr na ministerstvu zemědělství dohodou ke konci ledna a tato „odměna“ reprezentovala tedy tříměsíční platy, které by dotyčnému byly stejně vyplaceny ve chvíli, kdy by dostal klasickou výpověď a překážky v práci na straně zaměstnavatele," omlouvá Toman odměnu v zaslaném vyjádření.

Z původního počtu pěti ředitelů tak po vyškrtnutí Kellera a Pondělíčka zbyli tři. Vyloučit lze však i Stanislavu Novotnou, která vedla personální odbor po zmíněném René Kellerovi. I Novotná však na ministerstvu nadále pracuje, jen na nižší pozici.

Na seznamu, které poskytlo ministerstvo, tak zbyla už jen dvě jména. Jednak jméno Tomanovy mluvčí Večeřové, která s ním z ministerstva odešla zpět na Potravinářskou komoru, a dále jméno Zdenky Ehlové, která mu vedla Kancelář ministra a i ona se s ním vrátila zpět na komoru.

"K dotazu na to, zda jsem příjemcem zmiňované odměny já, uvádím, že nejsem," reagovala Večeřová na otázku serveru Lidovky.cz. Později ještě upřesnila, že nyní pobírá klasickou náhradu mzdy kvůli překážkám v práci, které nastaly na straně zaměstnavatele. V pozici mluvčí ministerstva zemědělství ji po příchodu ministra Mariana Jurečky vystřídal Hynek Jordán.

Zdenka Ehlová

  • V červenci 2013 jmenována do funkce vedoucí Samostatného oddělení kanceláře ministra Tomana.
  • V Potravinářské komoře nyní zastává funkci vedoucí Oddělení administrativní a projektové činnosti.
  • Už dříve pracovala na ministerstvu zemědělství téměř 15 let v různých funkcích, mimo jiné byla členkou resortního vyjednávacího týmu při vstupu ČR do EU.

Nagyová č. 2

Zbývá tak jméno jediné. Pokud jsou pravdivé informace, které k udělené čtvrtmilionové odměně poskytl exministr Toman a rezort zemědělství, inkasovala 250 tisíc jeho tehdejší šéfka Kanceláře ministra Zdenka Ehlová. Ta však na volání ani zaslané sms zprávy během dvou dnů nereagovala.

Toman udělenou odměnu omlouvá tím, že by peníze dotyčná osoba stejně dostala v podobě odstupného poté, co by ji ministerstvo vyhodilo po příchodu nového ministra. Jenže stejně tak se mohlo stát, že by se pro ni v rezortu našlo místo jiné.

Lednový bonus pro Ehlovou tak připomíná štědré odměny, které inkasovala ještě také coby šéfka kanceláře Jana Nagyová, nyní Nečasová. V jejím případě to byla kancelář premiéra Petra Nečase (ODS), díky kterému se jí základní plat 33 tisíc korun vyšplhal v březnu 2010 na 273 tisíc - polepšila si díky odměně 190 tisíc korun a 50 tisícům na příplatcích. "Moji lidé dřou jako koně," vysvětloval poté zarážející bonus tehdejší premiér Nečas.

K TÉMATU:

Exministr Toman argumentuje pouze tím, že by odměněná osoba peníze stejně obdržela. A ministerstvo zůstalo při odůvodnění odměny konzervativní. "Odměna byla poskytnuta za splnění mimořádných a zvlášť významných pracovních úkolů," vzkázalo tradiční frází bez dalších detailů.  

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.