Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚I tráva má svá práva, dyk jsou to jen bylinky.‘ Zastánci legalizace marihuany táhli Prahou

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Tisíce lidí vyšly v sobotu za zvuků živé kapely a elektronických hudebních aparatur z pražského Karlova náměstí do průvodu za legalizaci marihuany pro osobní potřebu. Mezi demonstranty se podíval i redaktor serveru Lidovky.cz.

Karlovým náměstím v Praze se rozléhají hluboké tóny elektronické hudby i kvapík cimbálovky. Jádro demonstrace je sice u pomníku Vítězslava Hálka, na rohu náměstí a ulice Vodičkovy, kdo se schází lze ale poznat i v parku na druhé straně náměstí. Skupinky lidí ve výrazných kombinacích žluté, zelené a červené popíjejí z plechovek piva a chystají se zařadit k davu lidí, který se mezitím shromáždil u několika vozů, ze kterých se line hlasitá hudební produkce. „Ještě, že nám vyšlo počasí,“ hodnotí příjemné podnebí jedna z účastnic pochodu, když si přes frekventovanou silnici prohlíží pestrý shluk lidí.

Organizátoři očekávali na pochodu až 7 tisíc lidí, realita je ale pravděpodobně skromnější. Přesto se k prostestu sešly tisíce lidí. Demonstrující jsou nepřehlédnutelným a nepřeslechnutelným elementem. Dav sestává z lidí všech věkových kategorií, většině lidí je ale pravděpodobně kolem třicítky.

Účastníci drží v ruce povětšinou plechovku piva, cigaretu a někdo dokonce ručně balené cigarety, lidově přezdívané jointy, z nichž se line nezaměnitelné aroma marihuany. Někdo je zahalen v jamajské vlajce, koncentrace lidí nosící dredy je zde určitě větší, než kdekoli v Praze. Nad hlavami účastníků se objevují nápisy jako „Utni řepku, zasej travku“, „Nenechme se utlačovat“, „Chceme svobodu pěstovat“ či „I tráva má svá práva“. Na boku jednoho z vozů účastníků svítí nápis „Dyk jsou to jen bylinky“. Pro toho, kdo přišel nevybaven vlastními transparenty je pod jedním ze stromů místního parku možnost vyrobit si za pomocí kartonových desek vlastní nápis.

Mnoho lidí zvolilo tématické oblečení na než kromě jamajských barev převládaly motivy konopných listů. K vidění jsou velké nafukovací jointy či malé vodní dýmky jako symboly rastafariánské subkultury. Jen z mužů dokonce drží nad hlavou malý květináč s živou rostlinou marihuany.

Konopný opar nad Karlovým náměstím

Na akci dohlíží několik desítek policistů, kteří společně s antikonfliktním týmem v reflexních vestách postávají opodál a chystají se na doprovázení pochodu směrem na pražskou Štvanici. Zastánci legalizace přesto nevidí policisty na místě příliš rádi. „Všude samý fízlové,“ říká si nahlas procházející muž a doprovodí to několika nadávkami.

Jeden z pořadatelů mezitím promlouvá k účastníkům z vozu se zvukotechnikou. „Konopí není drogou nepřizpůsobivých sociálních skupin,“ říká a jeho projev je přerušen jásotem a pískotem davu. Organizátor také vyzývá, aby demonstranti „nekouřili policajtům pod nos“, což je vzhledem k všudypřítomné vůni páleného konopí poněkud lichá výzva.

Organizátor s mikrofonem oznamuje začátek pochodu a zvukových aparatur na několika vozidlech se zmocňuje hudba. Dav se začíná pomalu soukat do ulice Vodičkova, policisté mu čistí cestu a zastavují dopravu všude, kde je třeba. Vedoucí vůz zkrášlený konopnými listy vykřikuje heslo „Vždyť máme zelenou, pochodujem Prahou“ a voj lidí za ním se přidává.

Pochod připomíná spíše než demonstraci jednu velkou pohyblivou párty. Jeden z vozů je věnován české Pirátské straně, která je zastáncem legalizace a veřejně hovoří o předložení příslušného zákona. Na korbě vozu nesmí chybět předseda Pirátů Ivan Bartoš, který si s širokým úsměvem natáčí dav lidí za vozem, někteří nesou pirátské vlajky. Vedle Bartoše repuje u velkých reproduktorů muž s tlustým copem dredů až po kolena píseň o konopí. Demonstranti se především dobře baví, z demonstrace se stává spíše demonstrativní mejdan.

Pochod Million Marihuana March, který letos zaznamenal již svůj jednadvacátý ročník, pokračuje pražskými ulicemi, zastavuje dopravu a rozezvučuje ulice metropole rozličnou hudbou. Na konci pochodu čeká účastníky na Štvanici další hudební program spojený s přednáškami o prospěšnosti konopí.

„Zelená bylina“ stále mimo zákon

V Česku je legální užívání konopí pro léčebné účely, jinak ale marihuana zůstává mimo zákon. Za pěstování nebo přechovávání ve větším než malém množství hrozí postih.

V ČR bylo od roku 2013 vydáno na předpis téměř pět kilogramů léčebného konopí. Průměrně ho oficiálně užívá 26 pacientů měsíčně. Podle výroční zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti si v roce 2016 vzalo konopí pro utlumení bolesti nebo zmírnění zdravotních příznaků na 880 000 Čechů a Češek nad 15 let, tedy zhruba desetina populace.

Účastnice průvodu za legalizaci marihuany.
Někdo je zahalen v jamajské vlajce, koncentrace lidí nosící dredy je zde určitě...

Konopí pomáhá při léčbě chronických bolestí lidem, u nichž normální léky nezabírají, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou. Léčebné konopí, neboli marihuana, obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC. Její požívání mimo léčebné účely je v Česku nelegální. Podle Veverky je smutné, že konopí nemohou využívat ke snížení bolesti lidé mladší 18 let, kteří jsou například zraněni při autonehodě.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...