Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brnem prošel takzvaný švihlý pochod. Sešlo se na něm přes 200 milovníků show Monty Python

Magazín

  6:15
BRNO - Brnem v neděli prošel takzvaný švihlý pochod. Jeho účastníci již posedmé napodobovali a zároveň originálně rozvíjeli silly walk. Jde o styl chůze, který předvedl britský herec John Cleese v komediálním seriálu Monty Pythonův létající cirkus. Recesistická akce se tradičně koná 7. ledna při příležitosti „mezinárodního dne švihlé chůze“.

Brnem 7. ledna prošel takzvaný švihlý pochod. foto: ČTK

Letos se do akce na jejím počátku zapojilo kolem 250 lidí, což je zhruba stejný počet jako loni, přestože dnes bylo výrazně příznivější počasí a žádné mrazy.

Jak šel ale pochod městem, lidé odpadávali. „Řada z nich nechodila švihle, ale přihlížela, v cíli nás bylo méně než na začátku,“ připustil organizátor Adam Jandora. Podle něj se akce stává tradicí a je z ní další brněnský evergreen. Koná se i v dalších českých městech. Jandora vyjmenoval Znojmo, Ostravu nebo České Budějovice. Snem organizátorů je, že jednou přijede i slavný herec John Cleese, který zatím organizátory podporuje jen na sociálních sítích.

Styl netradiční chůze si může každý účastník vymyslet sám nebo napodobit tu ze slavného skeče, což obnáší vysoké předkopávání, zakopávání i překvapivé otočky. Účastníkům se také doporučuje oblek doplněný buřinkou a aktovkou. Cílem pochodu je rozšířit fenomén Monty Python, ale hlavně pobavit účastníky a přihlížející.

Poprvé se „švihlá chůze“ objevila v 70. letech v populárním britském komediálním seriálu Monty Pythonův létající cirkus z produkce BBC. V seriálu je také zmínka o dni švihlé chůze, který připadá na 7. ledna. Adam Jandora a Dan Mašek byli možná prvními na světě, kteří pochody organizují pravidelně právě v tento den.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!