8. prosince 2014 20:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli Vrběticím hrozí Babišovi žaloba. Využívá tajné informace, tvrdí advokát

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda hnutí ANO Andrej Babiš |

PRAHAK Ostravská firma Imex Group zvažuje žalobu na ministra financí Andreje Babiše (ANO). Firma, která si ve Vrběticích pronajímá sklady s municí, mu dá nejprve možnost omluvit se za výroky na účet firmy. Pokud tak neučiní, může dojít až ke sporu srovnatelnému s kauzou Diag Human, řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz právník firmy Radek Ondruš.

Ministr Babiš o víkendu nařkl firmu Imex Group, která si sklady s municí ve Vrběticích od státu pronajala, že v areálu nedošlo k výbuchům náhodou. Uvedl také, že firma měla podobné potíže i v Bulharsku. Imex Group to nejenže označila za lež, ale zároveň ministra podezírá z prozrazování utajovaných údajů.

„Pan Babiš sdělil, že informace měl ze sdělovacích prostředků. Ale minimálně tři věci, které uvedl, byly neveřejné a měly původ v trestním spisu. Věděli o nich pouze vyšetřovatelé, pracovníci odposlechů, policejní prezident a zpravodajské služby,“ uvedl právník firmy Radek Ondruš.

Druhá Nagygate?

Babiš novináře upozornil například na to, že den před výbuchem skladu navštívil areál výkonný ředitel Imex Group, a to podle něj vůbec poprvé. To podle Ondruše není pravda, byla to běžná praxe před expedicí munice, a navíc i tato informace je podle něj neveřejná. „Nelze vyloučit, že pokud ministr mluví o pracovnících ministerstva obrany, kteří mu tyto informace poskytli, může mluvit o pracovnících vojenského zpravodajství. Potom bychom tu měli druhou kauzu Nagyová,“ upozornil Ondruš.  

Pokud se totiž zjistí, že ministra o utajených informacích informovali vojenští zpravodajci, tak je to podle něj něco podobného, za co byli souzeni Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek.

K TÉMATU:

Výzvu, aby se Babiš společnosti omluvil za poškození dobrého jména a pověsti, pošle Ondruš ministrovi v úterý. Pokud se neomluví, spor bude řešit soud. „Pokud to řekl jako Andrej Babiš, bude to soukromoprávní spor. Pokud to ale řekl jako místopředseda vlády a ministr financí, tak je to naprosto identický případ jako Diag Human. Jen s tím rozdílem, že tehdy vše padlo v dopise jednomu adresátovi. Pan ministr to udělal nejmasovějším zveřejněním, které existuje,“ uvedl advokát Imex Group.

Babiš: Nic jsem neprozradil

„Firma Imex Group je v podstatě zlikvidovaná. Znalci vyčíslují způsobenou škodu. Léta se budeme soudit o náhrady,“ dodal Ondruš. 

Na snímku policie uzavírá silnici do Lipové
Policie hlídá sklad munice ve Vrběticích
Policie hlídá sklad munice ve Vrběticích
Policie hlídá sklad munice ve Vrběticích

Ministr financí se ale podle všeho omlouvat nechystá. „Čekám, co ta firma ode mě bude chtít, ale neprozradil jsem žádné státní tajemství,“ tvrdí Babiš. Lhůtu na omluvu Imex Group nestanovil. Ondruš prý bude postupovat standardně. „V tomto budu korektní, ať mají jeho právníci čas to nastudovat. On stejně nevyhoví, a to ani není účel,“ uvedl právník.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!