28. listopadu 2017 13:10, aktualizováno  15:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Imunitní výbor Sněmovny se k žádosti o vydání Babiše a Faltýnka stále nedostal

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Úterní jednání mandátového a imunitního výboru přerušilo po dvou hodinách zasedání pléna Sněmovny. K policejní žádosti o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka se podle členky výboru Heleny Válkové (ANO) zatím výbor nedostal, šéf výboru Stanislav Grospič však novinářům řekl, že se k němu ještě během dne vrátí. Členové by se měli sejít v době přestávky, která bude vyhlášena kvůli zasedání rozpočtového výboru.

Grospič novinářům řekl, že mandátový výbor se znovu sejde během odpoledne. „Budeme pokračovat dál v tom programu a tam jsou i ty dvě žádosti,“ uvedl s odkazem na to, že do Sněmovny dorazila i žádost o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v souvislosti s kauzou předražené pražské karty opencard.

Mandátový výbor během úvodních dvou hodin svého jednání stačil mimo jiné zvolit své čtyři místopředsedy, uvedl Grospič. Stali se jimi Taťána Malá (ANO), Petr Gazdík (STAN), Lukáš Bartoň (Piráti) a Radek Rozvoral (SPD).

V úterý výbor o vydání nerozhodne

Členové výboru by v úterý měli k žádosti vybrat zpravodaje a dohodnout další proceduru. Jde například o Babišovo a Faltýnkovo pozvání na další jednání, aby se mohli k žádosti vyjádřit. Výbor by také mohl požádat policii o možnost nahlížení do spisu, případně požádat vyšetřovatele a státního zástupce, aby se zúčastnili některého z dalších jednání výboru.

Sněmovna oba poslance vydala ke stíhání letos v září, ještě v minulém volebním období. Potom, co Babiš a Faltýnek obhájili poslanecký mandát v říjnových volbách, nabyli v plném rozsahu imunitu a jejich trestní stíhání bylo přerušeno. O vydání proto nyní bude muset znovu rozhodnout Sněmovna v novém složení. Pokud by poslance nevydala, policie by případně mohla pokračovat v jejich stíhání až potom, co by jim mandáty skončily.

Policie obvinila vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci dalších devět lidí včetně Moniky Babišové. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají.

ČTK
  • 11Diskuse