23. října 2017 14:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Potvrzeno. V kauze Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí, stíhání Babiše s Faltýnkem přeruší

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci v souvislosti se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci v souvislosti se... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA V souvislosti s padesátimilionovou dotací na farmu Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí, mezi nimi i předsedu ANO Andreje Babiše a místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka. Potvrdilo to Městské státní zastupitelství v Praze, které od stíhaných obdrželo takzvanou doručenku, že si obvinění převzali.

Andrej Babiš dostal do ruky usnesení zahájení trestního stíhání  už 9. října. LN tehdy řekl, že se proti němu bude bránit. „Proti tomuto rozhodnutí jsem ihned podal opravný prostředek,“ sdělil Babiš. Stejně postupovala i dvojka hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Vyšetřování dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze, které v pondělí informovalo, že kromě Babiše obdrželo takzvanou doručenku i od zbylých 10 aktérů kauzy. „Všichni si proti usnesení zahájení trestního stíhání proti podali stížnost, o které rozhodne státní zástupce,“ řekla ČTK mluvčí městských žalobců Štepánka Zenklová.

Pro Babiše a Faltýnka se však situace brzy změní. Až Státní volební komise vyhlásí výsledky voleb, oba znovu nabydou imunitu a jejich stíhání se přeruší. Aby mohlo pokračovat, nová sněmovna bude muset znovu hlasovat o jejich předání do rukou policie.

U zbylých devíti lidí probíhá stíhání dál. Obvinění tak jsou Babišova současná manželka Monika, jejich děti Adriana a Andrej a švagr lídra ANO Martin Herodes.

Podle policie jde o dotační podvod

Kriminalisté obvinili i členy představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisku a Jana Platila, a tehdejší představenstvo společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou, Josefa Nenadála a Luďka Kalivodu.

Společnost Farma Čapí hnízdo, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Celým tímto manévrem se skupina, kterou měl řídit Babiš, podle policie dopustila dotačního podvodu.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz