Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Indické ekonomice se vede náramně. A korupci také

Česko

DILLÍ Miliardy dolarů, o něž v roce 2008 přišel stát kvůli podezřele nízkým cenám prodávaných licencí na mobilní telefonní sítě. Miliony, či desítky milionů dolarů, které údajně skončily v kapsách pohlavárů zapojených do zbrojních obchodů v 80. letech. A zatím blíže nespecifikované úplatky, které měly provázet přípravy na nedávné Hry britského společenství národů, jichž byla Indie hrdým organizátorem...

Korupční aféry, které nyní plní stránky (nejen) indických médií a zaměstnávají politiky, jsou považovány za odvrácenou stranu jedné a téže mince. Tedy rapidního ekonomického růstu – hrubý domácí produkt (HDP) Indie se meziročně zvětšuje o téměř devět procent – a s ním souvisejících obřích státních zakázek.

A většina skandálů má pochopitelně i politický dopad, terčem kritiky jsou tak představitelé nyní opět vládnoucího Indického národního kongresu. Příkladem může být i již výše zmiňovaná korupční aféra z 80. let, která měla provázet zbrojní obchody se švédskou firmou AB Bofors v hodnotě 1,4 miliardy dolarů. Opoziční nacionalisté z Indické lidové strany (BJP) se nyní snaží dosáhnout zřízení parlamentní vyšetřovací komise.

Byť jde o případ starý téměř čtvrt století, má personální přesah i do dnešní politiky. Tehdy byl totiž u moci Rádžív Gándhí, který kvůli aféře prohrál v roce 1989 volby (o dva roky později byl zavražděn). Jeho jméno sice bylo v roce 2004 očištěno, jak ale včera podotkl zpravodaj agentury Reuters, nyní může dědičný stín podezření padnout na jeho ženu a nynější vůdkyni Indického národního kongresu Soniu Gándhíovou.

A pokud jde o citace ze zahraničních médií, zřejmě nejlapidárněji stav indické ekonomiky před měsícem označil v titulku respektovaný britský týdeník The Economist: Dynamická, ale špinavá.

Autor: