Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Informace? Z internetu

Česko

Střední školy o aktuálních tématech příliš neinformují, ukázal průzkum

PRAHA Co udělají středoškoláci, když se budou chtít dostat k nejdůležitějším aktuálním společenským a politickým informacím? Zapnou si televizi nebo internet.

Rozhodně ale nebudou očekávat, že se o aktuálních tématech něco dozví ve škole. Ukázal to alespoň průzkum společnosti Člověk v tísni pro projekt Jeden svět na školách, ve kterém odpovídalo tisíc žáků středních škol po celém Česku.

Podle průzkumu se dokonce středoškoláci dozví víc v rodinném kruhu než ve škole. „Jako nejčastější zdroj informací uvedla v dotaznících školu jen tři procenta studentů. Uvedli dokonce, že se víc dozví i od kamarádů,“ říká ředitel programu Jeden svět na školách Karel Strachota.

Internet jako zdroj informací používá sedmatřicet procent respondentů a televizi ještě o šest procent dotazovaných více. „Tento výsledek mě osobně překvapil. Rozdíl mezi internetem jakožto zdrojem informací a školou je poměrně dost velký,“ říká Strachota.

Mnohem méně je ale překvapeno ministerstvo školství. Podle Heleny Müllerové z jeho tiskového odboru se pouze nesmí podceňovat rizikové faktory, které s sebou internet přináší.

„Žáci a studenti získávají ve škole určité penzum informací a vědomostí, které si přirozeně mohou rozšiřovat i prostřednictvím internetu a dalších informačních zdrojů. Získávání informací z různých zdrojů je v pořádku,“ říká Müllerová. Proč však podle ní studenti informace čerpají hlavně z televize a internetu a proč jim je nedává škola, neuvedla.

Napovědět může ale další výsledek průzkumu. Na otázku, jak nejčastěji tráví volný čas, totiž velmi často studenti odpovídali, že surfují na internetu (42 %) nebo komunikují s kamarády prostřednictvím mobilu a internetu (62 %). „Nejčastěji však odpovídali, že tráví čas posloucháním hudby. Naopak jen dvě procenta uvedla, že chodí do divadla, osm procent z nich se připravuje do školy a třináct procent si čte knihu,“ vypočítává Karel Strachota.

Přílišné trávení volného času u internetu a televize je ale podle většiny učitelů špatným návykem. Nese sebou totiž například problémy dětí s pochopením psaných textů a s minimálním vztahem ke čtení - tedy se čtenářkou gramotností.

„Nevím, jestli je to tím, že je čtení nebaví, nebo nezajímá, nicméně si sice něco přečtou, ale pak vůbec nevědí, co to bylo,“ popisuje svou zkušenost učitelka základní školy v Blansku Naděžda Rychnovská.

Když měli studenti oznámkovat školu, na které studují, nejčastěji použili dvojku a trojku - tedy chvalitebně a dobře. Dvojku své škole udělilo 43 procent dotazovaných a trojku šestatřicet procent. V průměru tak školy dostaly „horší dvojku“. Hodnocení se příliš neliší podle jednotlivých skupin studentů. Pouze gymnazisté hodnotí svou školu o něco příznivěji. Z výsledků ale také vyplývá, že spokojenost se střední školou je vyšší na začátku studia, tedy u mladších studentů. Ti starší jsou již o něco kritičtější.

Průzkum ukázal ale i to, že studenti nemají jednoznačné životní vzory. Pro devět procent z nich jsou vzorem oba rodiče. Pro dívky je pak matka častěji vzorem než pro chlapce jejich otec. Naopak umělci a sportovci jsou častěji vzory chlapců. Politika jako svůj vzor uvedla tři procenta studentů.

***

Děti a informace

Velmi často se ve volném čase věnuji*:

poslouchání hudby 70 %

komunikaci s kamarády prostřednictvím mobilu či internetu 62 %

surfuji na internetu 42 %

jsme někde s kamarády 37 %

sportuji 24 %

sleduji televizi 17 %

17 % trávím čas s rodinou

16 % chodím do kroužku

14 % čtu časopisy

14 % hraji počítačové hry (včetně on-line her)

14 % chodím na výlety

13 % čtu knihu

13 % nakupuji v obchodních centrech

8 % připravuji se do školy

4 % chodím na koncerty

4 % chodím do kina

2 % chodím do divadla

* respondenti mohli vybrat více odpovědí

„...sice si něco přečtou, ale pak vůbec nevědí, co to bylo,“ říká učitelka

Jaký je váš nejčastější zdroj informací o společenských a politických tématech?

odjinud 1 %

noviny 5 %

televize 43 %

rodinní příslušníci 7 %

kamarádi 4%

školní výuka 3 %

internet 37 %

Průzkum společnosti Člověk v tísni, odpovídalo 1000 středoškoláků z celé ČR.

Jaká je vaše spokojenost se školou? (známkování jako ve škole)

pětku dala 2 % středoškoláků

čtyřku dalo 7 % středoškoláků

trojku dalo 36 % středoškoláků

jedničku dalo 12 % středoškoláků

dvojku dalo 43 % středoškoláků

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...