18. července 2017 13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Inspekce chce obžalovat dva lidi za předávkování vězně metadonem

Pankrácká věznice (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pankrácká věznice (ilustrační foto). | foto: MAFRA: JIŘÍ BENÁK

PRAHA Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhla obžalovat jednoho příslušníka a jednu zaměstnankyni Vězeňské služby v souvislosti s úmrtím vězně po nesprávném podání metadonu. V úterý to sdělila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Muž zemřel v pankrácké věznici loni o Vánocích.

Zaměstnankyni Vězeňské služby chce inspekce obžalovat z usmrcení z nedbalosti, za což ženě vzhledem k údajnému porušení důležité povinnosti vyplývající z jejího povolání hrozí jeden rok až šest let vězení. Příslušník bezpečnostního sboru čelí obvinění z porušení povinností dozorčí služby. V případě prokázání viny ho soud může potrestat maximálně dvěma lety vězení.

Vězeň zemřel na předávkování údajně po záměně dvou odsouzených ze stejného patra a se stejným příjmením, z nichž jeden měl dostat metadon jako odvykací náhražku.

Po tragédii skončili mimo službu tři lidé. Server iRozhlas.cz poté uvedl, že GIBS obvinila strážného a zdravotní sestru, která vězni metadon podala.

Metadon je syntetický opiát, který se používá při léčbě těžkých závislostí, například na heroinu. Závažné zdravotní obtíže a v krajním případě úmrtí může způsobit při nesprávném dávkování.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz