18. června 2016 10:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Inspekce prověří, zda Babiš neměl interní informace Šlachtovy protimafiánské policie

Andrej Babiš během rozhovoru pro Lidové noviny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš během rozhovoru pro Lidové noviny. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Generální inspekce bezpečnostních sborů prověří, zda vicepremiér Andrej Babiš (ANO) neměl interní informace protimafiánské policie.

Babiš se Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a jeho bývalého šéfa Roberta Šlachty nyní zastává při diskusích o plánované reorganizaci policie, kterou již podepsal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle Babišova názoru zastává ČSSD negativní postoj vůči útvaru, protože vyšetřuje kauzy, které se strany dotýkají. Zmiňoval konkrétně kauzu Vidkun, mezi jejíž aktéry patří podle ÚOOZ sociálnědemokratický hejtman olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

V TV Nova Babiš také dále zmínil údajné vyšetřování tohoto útvaru, které se týká plzeňské Škody Transportation. V otevřených zdrojích zřejmě nelze žádnou zmínku o takové aktivitě ÚOOZ dohledat. Proto bude inspekce prověřovat, zda existují vazby mezi ministrem financí a ÚOOZ, které by Babišovi takové informace přineslo, uvádídeník Právo.

Veřejné informace

Babiš tvrdí, že jeho slova se týkala trestního oznámení, které na Škodu podaly České dráhy, a tato informace je veřejná. „Informace o tom, že České dráhy podaly v této souvislosti trestní oznámení, je veřejně známá a prošlo to tiskem,“ řekl Babiš Právu.

Informace o podaném trestním oznámení jsou podle denníku skutečně k dispozici už od počátku letošního roku, dosud ale nikdo nekonkretizoval, zda policie tuto věc opravdu šetří, a pokud ano, tak která složka policie se tím zabývá.

Lidovky.cz

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.