20. září 2012 16:50, aktualizováno  18:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Inspekce šetří, zda celníci věděli o smrtelných padělcích

Celní správa kontroluje obchody a večerky v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celní správa kontroluje obchody a večerky v Brně. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Kauzou metanol se zabývá už i policejní inspekce. Získala totiž informace o tom, že celníci už dva roky vědí o padělcích, které v sobě měly smrtelné jedy.

Na údajnou chybu celníků upozornilo Sdružení výrobců lihovin, podle které padělky obsahovaly látky, které se používají k denaturaci lihu. O nich už prý celníci věděli v roce 2010. Tehdy veřejnost neinformovali a i dnes tvrdí, že žádné takové poznatky neměli.

"Tato informace je pro nás podnětem. Budeme se jí zabývat a zjišťovat, jestli se tyto okolnosti zakládají na pravdě," řekla mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů  Radka Sandorová.

Server Lidovky.cz přitom už dříve upozornil na to, že tajné služby, ani elitní detektivní útvary žádné nebezpečí v byznysu s pančovaným alkoholem v minulých letech nezaznamenaly. Více najdete zde: Na metanol nenarazili agenti, ani elitní detektivové, teď zabíjí

Smrt je blízko

Celníci při kontrolách tehdy podle sdružení zabavily také padělky alkoholu z malých likérek bez kolků, či dokonce padělanými kolky, jako byly v tomto týdnu nalezeny v černé stáčírně na Chebsku.

Padělky podle likérníků obsahovaly jedovatý Isopropylalkohol a zbytky dalších látek po odstranění denaturačních činidel. Isopropylalkohol je přitom v dávce 15 gramů bez léčby smrtelný. "Vzhledem k tomu, že v padělaných lihovinách bylo zjištěno okolo 31 ml/la této látky, tak smrtelnou dávkou již může být požití 1,5 litru 40procentní padělané vodky," sdělil předseda sdružení Pavel Kučera.

Celníci: O ničem nevíme

Mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták však v úterý v České televizi uvedl, že v minulých letech celníci v žádném vzorku nenašli nadlimitní množství metanolu ani jiné látky, která by někoho mohla otrávit.

Kvůli otravám metylalkoholem už policie obvinila na tři desítky lidí, otravy si vyžádaly více než dvě desítky obětí.

Lidovky.cz, ČTK