Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Inspekce: školám chybí kvalifikovaní angličtináři

Česko

  7:00
PRAHA - Pokud by si základní a střední školy mohly dát jeden jediný inzerát, zřejmě by vypadal takto: Hledáme kvalifikovaného učitele/ku angličtiny za málo peněz. Zn.: Velice spěchá. Sehnat totiž vystudovaného vyučujícího je stále větší problém.
Vyučování - ilustrační foto.

Vyučování - ilustrační foto. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Nejnovější výroční zpráva České školní inspekce ukázala, že právě nekvalifikovaní učitelé anglického jazyka trápí většinu ředitelů a ředitelek. Podle zprávy pracuje na základních školách čtvrtina nekvalifikovaných angličtinářů. Na středních školách jich je pak dokonce více než třetina. Z toho 17 procent nemá ani vysokoškolské vzdělání.

"Místo toho, aby se nůžky mezi nabídkou a poptávkou zavíraly, děje se opak. Je stále málo vystudovaných učitelů angličtiny, vyučovacích hodin ale přibývá. Nyní se již jazyky vyučují od třetí třídy základních škol," řekl LN mluvčí inspekce Libor Vacek.

Velké rozdíly jsou v krajích. Suverénně "nejhorší", pokud jde o počty kvalitních učitelů angličtiny na základní škole, je Karlovarský kraj. Zde jich mělo nedostatek 88,5 procenta škol.

"Všeobecně dobře si vedou gymnázia v celém Česku, kde učí 97 procent kvalifikovaných učitelů. Na ostatních středních školách jich bylo 64 procent," dodal Vacek s tím, že problémem je i fakt, že ze všech škol již téměř vymizeli rodilí mluvčí.

Více o nouzi o učitele angličtiny si můžete přečíst ve čtvrtečním vydání deníku

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat