12. listopadu 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve věznici vyhráli volby komunisté, inspekce teď stíhá vychovatele. Kandidoval za KSČM

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 65Diskuse
Věznice Všehrdy na Chomutovsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice Všehrdy na Chomutovsku. | foto: GŘVS

VŠEHRDY/PRAHA Ve Všehrdech na Chomutovsku vyhrála volby KSČM, komunisté v malé obci brali více než 33 procent hlasů. Valnou většinu tamějších čtyř stovek voličů přitom tvoří trestanci z tamější věznice. Pro vychovatele z káznice Jaroslava Kohouta a současně kandidáta KSČM má však triumf komunistů hořkou příchuť, do Sněmovny nepronikl a navíc ho nyní stíhá inspekce kvůli zneužití pravomoci.

Jaroslav Kohout šel do boje o Poslaneckou sněmovnu na kandidátce KSČM v Ústeckém kraji ze 4. místa. Po dlouholeté službě u policie poslední více než rok působí jako vychovatel ve všehrdské věznici. Možná i jeho dobré jméno mezi trestanci mu pomohlo k tomu, že komunisté dostali v obci třetinu hlasů. Většina z nich vzešla od vězňů, sám Kohout posbíral 78 preferenčních hlasů. Jenže výrazné vítězství komunistů ve Všehrdech mu nebylo nic platné, poslancem se nestal a necelé dva týdny po volbách si převzal obvinění.

„V současné době je zaměstnanci kladeno za vinu, že v rozporu s právními předpisy věznice vnášel pro odsouzené určité předměty do věznice,“ sdělil serveru Lidovky.cz dozorující státní zástupce Radek Bělor k vyšetřování, na které upozornil server ceska-justice.cz. Serveru Lidovky.cz se podařilo ověřit, že Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) kvůli zneužití pravomoci úřední osoby obvinila právě Kohouta. 

Obvinění se mu dostalo do ruky 2. listopadu. Co měl vězňům do cely pašovat, odmítl žalobce upřesnit. Podle informací serveru Lidovky.cz však takto Kohout jednal v průběhu letošního roku. Inspekce zatím navzdory úspěchu KSČM mezi všehrdskými voliči zatím nemá poznatky, že by trestancům pronášel věci za účelem získat si jejich náklonnost právě při klání o Poslaneckou sněmovnu.

„Případné politické angažování trestně stíhaného nikterak nesouvisí s tím, co je mu kladeno za vinu,“ poznamenal žalobce Bělor. Ještě než se vyjevila identita stíhaného, podle serveru ceska-justice.cz ho poslal soud poslal do vazby. Kohout však podle zjištění serveru Lidovky.cz v cele nesedí. „Stíhání obviněného občanského zaměstnance Věznice Všehrdy probíhá na svobodě,“ potvrdila mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Vedení věznice zakázalo Kohoutovi chodit do práce

Ačkoliv hrozbě vazebního stíhání unikl, Kohout na druhou stranu nemůže chodit do práce. Vedení věznice mu to kvůli vyšetřování zakázalo. „Bylo mu předáno rozhodnutí ředitele věznice o zákazu vstupu do věznice, kdy zaměstnanci byly stanoveny překážky v práci na straně zaměstnavatele až do odvolání,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí káznice Bronislava Vetešníková. Vedení věznice bude čekat na průběžné výsledky vyšetřování, zda nemá kvůli selhání Kohouta přijmout další opatření.

Obvinění vychovatele ostře kontrastuje s tím, že za svou dlouholetou předchozí praxi u policie obdržel dvě vyznamenání – Za věrnost a Za zásluhy o bezpečnost. Svého času také zastával funkce tajemníka Městského úřadu v Klášterci nad Ohří, ale loni na jaře ho z pozice odvolal kvůli jeho angažmá v krajském vedení KSČM starosta města. Serveru Lidovky.cz se Kohouta podařilo zastihnout, ale ke své aktuální kauze se nevyjádřil. „Předmětnou věc nebudu žádným způsobem komentovat,“ uvedl stručně.

Hejtman Bubeníček stojí v čele Ústeckého kraje druhé volebního období.

Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Stranické špičky KSČM v regionu se zatím k obvinění svého kolegy staví zdrženlivě. Chtějí počkat, až se k případu uvolní více informací. „Já jsem s ním nemluvil. Akorát mi poslal smsku, že to není pravda. Pokud by to ale byla pravda, bylo by to nepříjemné,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf KSČM v Ústeckém kraji a současně tamější hejtman Oldřich Bubeníček s tím, že za Kohoutem zatím stojí.

Podobnou pozici zaujal i šéf komunistů na Chomutovsku Jaroslav Komínek, Kohout je členem strany v blízkém Klášterci nad Ohří. O případu má zatím podle svých slov minimum poznatků. „Uvidíme, jestli se tohle potvrdí a proběhne soud, tak se k tomu postavíme. Zatím o tom popravdě nevím vůbec nic,“ sdělil serveru Lidovky.cz Komínek, který je současně jedním z náměstků hejtmana.   

  • 65Diskuse
Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz