13. října 2017 11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

GIBS vyšetřuje zákrok policistů se zbraní proti řidiči jako trestný čin

Policie napadla muže na Plzeňsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie napadla muže na Plzeňsku. | foto: ČT

PLZEŇ Generální inspekce bezpečnostních zdrojů (GIBS) se rozhodla vyšetřovat chování policistů, kteří v civilu se zbraní v ruce nevybíravě napadali řidiče, jako trestný čin. Podnětem pro to byla nejspíš pondělní výpověď napadeného muže.

„Mohu potvrdit, že ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby,“ řekl v pátek státní zástupce Jan Richtr, který vyšetřování GIBS dozoruje, pro Právo. Ještě minulý týden nakládal GIBS se zákrokem policistů jako s neoprávněnou silniční kontrolou. V trestní řízení se případ patrně změnil po pondělním několikahodinovém výslechu poškozeného řidiče.

Muže z Karlovarska zastavili policisté 21. září na Karlovarské třídě v Plzni poté, co na ně zablikal, aby upozornil na jejich styl jízdy. Záznam z kamery odhalil, že dotyčného předjeli, přiměli ho zastavit a vydali se k němu se zbraní v ruce. Na adresu řidiče také vyřkli několik sprostých nadávek a dle slov jeho právníka ho udeřili do obličeje. Po celou dobu na muže údajně mířili zbraní, zatímco se dožadoval jejich služebního průkazu.

Krajský policejní ředitel Pavel Krákora i ministr vnitra Milan Chovanec čin odsoudili a označili za neomluvitelný. Policisté jsou dosud ve službě, podle krajské policejní mluvčí Martiny Korandové vůči nim ale přijalo vedení policie krajského ředitelství taková opatření, aby nedošlo k ohrožení zájmů Policie ČR.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz