Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Inteligentní vojáci umírali častěji

Česko

LONDÝN Skotští vojáci, kteří v boji s armádami Třetí říše a japonského impéria padli, byli v průměru inteligentnější než jejich druzi ve zbrani, kteří se konce války dožili. Tento závěr plyne ze studie publikované v posledním čísle odborného časopisu Intelligence. Za normálních okolností přitom platí, že chytří lidé žijí déle, než jejich méně inteligentní vrstevníci.

Výzkumníci analyzovali výsledky testu inteligence, který proběhl ve Skotsku v roce 1932 (Scottish Mental Survey of 1932, SMS1932). Zúčastnily se ho téměř všechny děti narozené v roce 1921.

Za druhé světové války většina mužů z tohoto ročníku narukovala. Porovnání záznamů Skotského národního válečného památníku a SMS1932 ukázalo, že během druhé světové války padlo 491 mužů, jejichž inteligence byla v dětském věku testována. Průměrná hodnota IQ v této skupině činila 100,8. Naproti tomu vojáci, kteří válku přežili, měli v dětství IQ o více než tři body nižší: 97,4.

Výzkum vyvrátil domněnku, že méně inteligentní lidé byli častěji od výkonu vojenské služby osvobozeni. Ve skutečnosti bylo IQ těch, kteří nenarukovali, shodné s IQ vojáků, kteří své životy za Británii položili.

S interpretací výsledků mohou pomoci další fakta. Průměrné IQ vojáků nižších hodností bylo 95,3, u poddůstojníku pak 106,7 a inteligenční kvocient důstojníků byl nejvyšší: 121,9.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...