Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ištvan stahuje žádost o vydání Nečase, žalobci zkoumají rozsah imunity

Ivo Ištvan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Ištvan | foto: Reuters

PRAHA Žádost o vydání expremiéra Petra Nečase (ODS) k trestnímu stíhání, kterou podal vrchní státní zástupce Ivo Ištvan Poslanecké sněmovně, bude stažena. K jeho trestnímu stíhání ani k trestnímu stíhání kohokoliv jiného nelze přikročit, dokud se zcela jednoznačně nevyřeší otázka rozsahu poslanecké imunity, řekl Ištvan.

Reagoval tak na úterní rozhodnutí Nejvyššího soudu, který vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení bývalé poslance ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře a odůvodnil to tím, že poslance, kteří mají imunitu, nelze stíhat za politickou dohodu.

Jaký je rozsah poslanecké imunity?

Žalobci budou zjišťovat rozsah poslanecké imunity a to, zda chrání i činy související s mandátem, které se staly mimo parlamentní půdu. Jednání, kvůli němuž policie stíhá trojici exposlanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu, se totiž mělo zčásti odehrát mimo sněmovnu, nastínil Ištvan. Další postup zatím neupřesnil. Stíhání zastaveno ale není.

Ištvan nehodlá odstoupit

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan nehodlá rezignovat. Rezignace by podle něj měla být vázána na porušení povinností, ale toho se prý nedopustil. K rezignaci vyzval Ištvana bývalý premiér Petr Nečas - čtěte zde.

"Budeme posuzovat, zdali ono vynětí znamená, že poslanec v souvislosti s výkonem mandátu je nestíhatelný, ať se dopustil šetřeného jednání na půdě sněmovny, nebo mimo půdu sněmovny," uvedl Ištvan.

Podle něj jde o to, jestli poslanec může být stíhán za trestnou činnost, která souvisí s výkonem mandátu. Bude se tak řešit, jestli se imunita vztahuje i na jednání, které má s mandátem souvislost, ale odehrálo se mimo půdu parlamentu.

"Jednání, které jsme zaznamenali, se zčásti mělo odehrávat i mimo Poslaneckou sněmovnu," uvedl Ištvan. Podle něj soud výslovně nevyloučil, že by orgány činné v trestním řízení nemohly prošetřovat okolnosti, za nichž se poslanec vzdal mandátu.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...