Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kapela J.A.R. mohla hrát v Edenu. Pro Slavii ale asi nejsme dost pročínští, říká Bárta

Dan Bárta - archivní foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dan Bárta - archivní foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Fotbalová Slavia Praha plánuje na příští neděli oslavy převzetí stadionu v Edenu. Součástí programu k utkání s Jabloncem bude i koncert, na kterém mohla zahrát i kapela J.A.R. Tu ale fanoušci neuvidí. Podle zpěváka Dana Bárty nejspíš kvůli tomu, že skupina není dostatečně pročínská. Slavia argumentuje bezpečnostními důvody.

Vedení fotbalové Slavie počátkem týdne oznámilo, že stadion v Edenu bude mít po více jak ročním vyjednávání stejného majitele jako klub. Chystá tak na domácí utkání (30. dubna proti Jablonci) oslavy, v jejichž rámci uvažuje i o uspořádání hudebního koncertu. Oslovila proto desítky kapel, mezi nimi i skupinu J.A.R. V tomto případě ale ke vzájemné spolupráci ale nakonec nedospělo.

„Podle mých informací byly důvody dva. Jeden bezpečnostní, a druhý, že zřejmě nejsme dostatečně pročínští,“ řekl pro Lidovky.cz zpěvák J.A.R. Dan Bárta. Zástupcům klubu, jehož téměř stoprocentním vlastníkem je čínská investiční společnost CEFC, se dle něho nejspíš nelíbilo, že kapela měla na koncertě v Lucerně před několika lety vyvěšenou tibetskou vlajku.

Tibetská vlajka na koncertě J.A.R. v Lucerně.

Tibetská vlajka na koncertě J.A.R. v Lucerně.

Předseda slávistického představenstva Jaroslav Tvrdík, mimo jiné zástupce CEFC pro Evropu, ale takové tvrzení striktně odmítá. „Kategoricky vylučuji jakýkoliv zásah čínských majitelů. Je to nechutná lež a pomluva,“ napsal Tvrdík serveru Lidovky.cz.

„Klub chystá oslavy, uvažovalo se o koncertu po zápase v prostoru před stadionem. Logicky nemůže být na trávníku, dokud se hrají soutěže. Policie ale nedovolila postavit pódium a koncert realizovat,“ doplnil Tvrdík s tím, že klub by z bezpečnostních důvodů musel zavřít silnice okolo stadionu.

Jaroslav Tvrdík se zástupcem čínské velvyslankyně  při příležitosti...
Tibetská vlajka na koncertě J.A.R. v Lucerně.

Pražská policie ovšem o ničem takovém neví. „Nic jsme nezakázali. Žádný podnět, ani doporučení z naší strany nešlo. Koncert jsme nerušili, podle našich informací má být před i po utkání, počítáme s tím,“ uvedl mluvčí Jan Daněk.

Místo J.A.R. muzikanti hrající slávistické hymny

Kapela J.A.R. informaci o tom, že by „nebylo dobré, aby někdo běhal po pódiu s tibetskou vlajkou“, obdržela ve čtvrtek od manažera kapely Roberta Rozkurze. Ten ale v pátek ve vyjádření pro Lidovky.cz řekl, že, co se Číny týká, jde pouze o dohady a potvrdil slova sešívaného klubu, že ke koncertu J.A.R. nedojde kvůli bezpečnostnímu riziku.

Místo funky-rockového uskupení by se v blízkosti Edenu měla představit jiná, méně známá kapela, která nepřivábí tolik posluchačů. Podle Tvrdíka totiž mohla J.A.R. na koncert zdarma nalákat klidně až deset tisíc lidí, kteří by se před stadion nevešli. „Navíc se jedná o oslavu pro slávisty, proto chceme jít raději cestou muzikantů, kteří utvoří oslavě spíše jen kulisu a zahrají známé slávistické hymny,“ dodal mluvčí klubu Michal Býček.

Dan Bárta

Dan Bárta

Zpěvák Bárta už si nevybavuje, v jaké souvislosti skupina tehdy vlajku Tibetu během vystoupení vyvěsila. O údajné fotce, která měla tento incident rozpoutat nic neví. „Nějaké fotky někde proběhly, nikde jsme je ale nesdíleli, nejsme aktivisté. Pokud bychom však museli deklarovat náš postoj, stojíme raději na straně svobody a demokracie. Chápu, že to se komunistické Číně nelíbí,“ řekl s tím, že vlajku by na koncertě klidně pověsili znovu, pokud by byl důvod. „Samozřejmě, kdyby Tibeťané zítra vtrhli do Číny, začali masakrovat Číňany a vypalovat jim chrámy, asi bychom vyvěsili spíše čínskou.“

Slavia si na příští neděli pro fanoušky připravila mimo jiné i pivní městečko či světelnou show. Sešívaní příznivci, kteří na utkání dorazí, navíc budou mít vstup zdarma.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Dan Bárta - archivní foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Dan Bárta - archivní foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Dan Bárta - archivní foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...