Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak bude o víkendu: podzim začíná klepat na dveře, za teplem jeďte na Moravu

Česko

  5:00
PRAHA - Velmi rozdílné teploty v Čechách a na Moravě předpovídají meteorologické modely na nadcházející víkend. Zatímco na Moravě se zejména v sobotu ještě rtuť teploměru dostane nad 25 stupňů, v Čechách bude až o osm dílků teplotní stupnice chladněji.
Léto se chýlí ke konci, přijde ochlazení (ilustrační foto).

Léto se chýlí ke konci, přijde ochlazení (ilustrační foto). foto: Milena SojkováMAFRA

Vypadá to na konec teplého léta – studená fronta, postupující ze západní Evropy k východu, přinese o víkendu do republiky, zejména do Čech, znatelné ochlazení. Když k tomu přidáme četnější srážky i rychle se krátící bílý den (v porovnání s obdobím kolem letního slunovratu na konci června je nyní slunce nad obzorem o dvě a půl hodinu kratší dobu), znamená to jediné: podzim začíná klepat na dveře.

Sobota bude na celém území Česka pošmourná, s převážně zataženou oblohou, z níž budou často vypadávat dešťové kapky. Půjde spíše o přeháňky či kratší dešťové periody bez mimořádných jevů, bouřky by se měly vyskytnout jen zcela ojediněle, nebo vůbec. Slunce se na obloze objeví jen výjimečně a vždy na krátkou dobu, častěji by k tomu mělo dojít na Moravě a ve Slezsku. Foukat bude mírný až čerstvý vítr od západu či jihozápadu.

Pokud se meteorologické modely známé v době publikace tohoto příspěvku potvrdí, budou ovšem v sobotu velmi rozdílné teploty na západě a východě země. Teplotní rozhraní bude probíhat zhruba přes Vysočinu a zatímco v západních či středních Čechách se na řadě míst rtuť teploměru nedostane ani na dvacet stupňů, na Moravě ještě zůstane výrazně tepleji. V Jihomoravském kraji se dokonce vzduch může ohřát až na hodnoty blízké tropické třicítce.

V neděli zůstane charakter počasí podobný jako v sobotu, studený vzduch povane směrem k východu posouvat jen zvolna. I druhý víkendový den bude proto Morava teplejší než Čechy, rozdíl už ale nebude tak výrazný jako v sobotu – maxima přes 25 stupňů nastanou na Moravě spíše výjimečné. S přeháňkami či deštěm se musí počítat na celém území Česka.

Počátkem příštího týdne dorazí skutečné ochlazení i do východní části republiky a teploty mezi Čechami a Moravou se tím srovnají, podle dosavadních předpokladů ovšem na podprůměrných hodnotách s denními maximy pod dvaceti stupni Celsia. Dešťových kapek by mělo postupně ubývat.

Detailní předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu http://portal.chmi.cz.

Uvedené prognózy vycházejí z veřejně dostupných meteorologických dat a pracují s pravděpodobnými údaji. Skutečný průběh počasí v budoucnu se může od prognózy lišit a autor příspěvku ani server www.lidovky.cz za případné odchylky nemohou nést odpovědnost.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat